Dubai başlangıç

14 yaşında Dünya Kısa Kulvar Şampiyonası'nda yarışacak olan Hazal Sarıkaya, Dubai'de geleceği için çok önemli deneyim kazanacağını söyledi

  1. Haberler
  2. Spor
Cuma 10.12.2010 ABONE OL
Türk yüzmesinin çok şey beklediği gençlerden biri de Hazal Sarıkaya... Daha 14 yaşında olmasına 50, 100 ve 200 metre sırtüstünde Avrupa'da yaş gruplarında sayısız başarılar kazanan Hazal, 15-19 Aralık'ta Dubai'de düzenlenecek olan Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda da milli mayoyu giyecek. 8 yaşında kendi deyimiyle boğulmamak için yüzme öğrenmeye başlayan, 10 yaşında öğrencisi olduğu FMV Işık Lisesi'nde yüzme takımına giren Hazal, Dünya Şampiyonası'nın kendisine çok şey kazandıracağını düşünüyor.

'ÖĞRENECEĞİM'
"Dubai'de dünya şampiyonları ile aynı havuza gireceğim, onlarla birlikte idman yapacağım. Onları canlı olarak izlemenin bana çok şey kazandıracağına inandırıyorum. Benim için çok büyük bir deneyim olacak" diyen Hazal, 9 sporcuya verilecek davet barajını geçtiği 2012 Londra Olimpiyatları'nda final yüzmeyi, Brezilya'da düzenlenecek 2016 olimpiyatlarında da madalya kazanmak istediğini söyledi.

'İNANMAK ÖNCE GELİR'
Avrupa'da 15-16 yaş grubunda 50 metre sırtüstünde üçüncü, 100 metre sırtüstünde 2'nci, 200 metre sırtüstünde de 6'ncı olan Hazal, "Bana göre başarmak için inanmak gerekir. Ben de her yarışa kazanacağıma inanarak giriyorum" derken, federasyonun da kendilerine büyük destek verdiğini ama medyada yeteri kadar yer bulamadıklarının altını çizdi. Hazal, "Ben de uluslararası yarışmalarda birinci olup, İstiklal Marşımızı dinletiyorum ama ne futbolcular ne de basketbolcular kadar ilgi görmüyorum. Oysa başarılarımızın yansıtıldığını görmek bizi daha çok motive eder" dedi. Hazal'ın kendince haklı bir şikayeti de var: "Yurtdışı kamplarında okuldan ayrı kalıyoruz. En son Fransa'daki kamp için 20 gün okuldan ayrı kaldım. Böyle uzun kamp dönüşleri dersleri toparlamak çok zor oluyor. Kamplarda da fazla vaktimiz olmuyor ama en azından öğretmen gönderilse, bize faydalı olur diye düşünüyorum."

BUGÜN NELER OLDU