"Suç dosyası" kabarık

  1. Haberler
  2. Spor
Cuma 10.12.2010 10:47 ABONE OL
Türkiye'nin ilk yerleşik motor sporları yarış pisti özelliği taşıyan Kocaeli'deki Körfez Pisti, ''en çok yarış organizasyonu düzenlenen pist'' unvanını da elinde bulundurmasına karşın yaşanan üzücü olaylar nedeniyle dikkati çekiyor.

Körfez ilçesinde 1993 yılında açılışı gerçekleştirilen pist, Dünya Supersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun ağabeyi Sinan Sofuoğlu ölümüne, Aydın Erkan'ın bitkisel hayata mahkum olmasına yol açan kazalara neden olmuştu. Pist, ses kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle mahkeme kararı üzerine kapatılmıştı.

Milli motosikletçi Sinan Sofuoğlu, 2008 yılında antrenman sırasında geçirdiği kaza sonrası yaşamınını yitirirken, bu kazadan 3 ay sonra da Aydın Erkan pistin aynı bölgesinde kaza yaşadı. Aydın Erkan, 2 yıldır İzmit'teki evinde bitkisel hayata mahkum olarak yaşıyor.

Körfez Pisti, 2009 yılında çevre sakinlerinin şikayeti sonrası ses kirliliği yaptığı gerekçesiyle mahkeme kararıyla mühürlendi. Şikayet üzerine Körfez Pisti'ne 50 metrelik mesafedeki bir konutun bahçesinde yapılan ölçümlerde ses seviyesinin 75 desibel (dB) olduğu belirlenmiş ve söz konusu mesafede elde edilen değerin 5 desibel olması gerektiği bildirilmişti.

-FEDERASYON BAŞKANI UÇAR-
Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Körfez Pisti'nin tapusuyla ilgili hukuki sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

Birçok kişi ve kurumun pistin arazisine ortak göründüğünü belirten Uçar, ''Pistin tek sahibi yok. Çok kişide tapusu var. Tek elden Avrupa standartlarına uygun pist haline getirilmesi gerekiyor. Sporun merkezi olan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne tek elden hak sağlanırsa, pist yarışma düzenlenebilir hale getirilebilir. Körfez Pisti, motosiklet yarışmaları için uygun bir zemine sahip değil. Bunlar giderilmeden burada yarış yapmayı düşünmüyoruz'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU