Ne ikinci yarıymış

Fenerbahçe'nin kazandığı maçlar dahil 2. yarılardaki "etkisiz futbolu" devam ediyor. Maçların sadece ilk yarılarının sonuçlarına göre lider Trabzonspor ile aynı puanda olan Fenerbahçe'de ikinci yarılardaki...

  1. Haberler
  2. Spor
Çarşamba 15.12.2010 19:23 ABONE OL
Fenerbahçe'nin kazandığı maçlar dahil 2. yarılardaki "etkisiz futbolu" devam ediyor. Maçların sadece ilk yarılarının sonuçlarına göre lider Trabzonspor ile aynı puanda olan Fenerbahçe'de ikinci yarılardaki düşüşe halen bir önlem alınamamış olması tartışmaların ana zeminini oluşturuyor.
Mental eksiklikler, geçen senenin son maçının travması, konsantrasyon kaybı , teknik , taktik eksiklikler ve benzeri bir sürü bahaneler de sayılmakla beraber benim görüşüm 'Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur' sözüne de atfen, sahada güçlü, çevik, kuvvetli oyuncular bulunmadığı sürece diğer sayılan unsurların tamamında kayıplar olacağı şeklindedir.
Sahadaki oyunculara bu özellikler bilindiği gibi bilinçli yapılan antreman programları ve beslenme düzenlemeleri ile kazandırılır.
Bu bilinçli çalışmalar darbeye dayalı sakatlıklar hariç adale sakatlıklarını da 'minimum'a indirecektir. Fenerbahçe' nin bugünkü teknik heyetinin bu konudaki yetkinliğine yönelik fikir yürütecek değilim ama sahaya bakıldığında sorunun da doğru tespit edilmesi gerekir.
w Semih kulübede yaşlanmamalı
Ne yazık ki bugüne kadar asıl sorun her neyse net olarak teşhis edildiğini ve çözüm yollarının bugün ya da devre arasında alınacağına yönelik yetkili ağızdan ne bir demeç duydum ne de bir aksiyon planı. Belki taraftar ile paylaşmak istemiyor olabilirler ama umarım tedaviyi yapabilme yetkisi olan kademeler, doğru teşhisi koyup gerekli reçeteyi hazırlamışlardır.
Tüm bunlara rağmen Türkiye koşulları için bu kadar zengin bir kadro çok daha verimli kullanılabilir miydi? Bazı oyuncuları kazanma çabası ile birileri küstürülmeden yönetilemez miydi? Oynadığı dakikalara bakarsak en verimli futbolculardan biri olan genç Semih'i, kulübede yaşlandırmayarak, eski formundan ve gücünden uzak Niang dinlendirilemez miydi? Niang, Fransa'da da dönem dönem oynadığı sol kanatta denenip , Semih ile aynı anda saha da olmaları sağlanabilir miydi?
Takıma doğru zamanda doğru müdahaleler ile zorlu dönemi çok daha verimli geçmek mümkün olabilir miydi? Ne dersiniz

BUGÜN NELER OLDU