Quaresma'dan ilginç açıklamalar

  1. Haberler
  2. Spor
Çarşamba 15.12.2010 13:26 ABONE OL
Beşiktaş'ın Portekizli yıldız futbolcusu Ricardo Quaresma, siyah-beyazlı kulüpte uzun seneler kalmak istediğini söyledi.

Ricardo Quaresma, küçük Beşiktaşlı taraftarlar için hazırlanan Yavru Kartal Dergisi'nin Fun Club üyeleri Ezgi Geyik ve Atalay Erendor'un sorularını yanıtladı.

Beşiktaş'ın harika bir taraftara sahip olduğunu kaydeden Quaresma, ''Bana çok büyük bir sevgi beslediklerini biliyorum. Ben de bütün maçlarda iyi bir şekilde oynayarak, her şeyimi vererek onlara teşekkür etmeye çalışıyorum'' dedi.

Beşiktaş'a imza attığı günün hayatının en mutlu günlerinden biri olduğunu dile getiren Quaresma, ''O gün hayatımın en güzel ve en mutlu günlerinden birini yaşadım. 20 bin kişinin sizi karşılaması ve adınızı haykırması çok güzel ve önemli bir olaydı'' şeklinde konuştu.

''ÇOK FAKİR BİR AİLEDEN GELİYORUM''
Soru üzerine yoksul bir ailenin çocuğu olduğunu dile getiren Quaresma, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çocuklarını büyütmek için ailemin çok fazla olanağı yoktu. O günlerin üzerine, şu anda varlıklı bir yaşamım var. Bunun farkındayım. O nedenle fakirleri de zenginleri de çok iyi tanıyorum. Özellikle fakirlerin neler yaşadığını ve hayata nasıl tutunmaya çalıştıklarını halen görüyorum. Ben de elimden geldiğince onlara, Portekiz'de beraber büyüdüğüm arkadaşlarıma yardım etmeye çalışırım.''

Quaresma, futbola 4 yaşında başladığını dile getirerek, ''O zamanlar bunun bana ne getireceğini çok fazla bilmiyordum. Ama doğru zamanda, doğru yerde olmak önemli. Benim de şansım bu yönde oldu. Çünkü Sporting gibi çok büyük bir kulüpte futbola başlama şansını elde ettim. Orada iyi olanaklara sahiptim ve iyi hocalarla çalıştım'' dedi.

Kendisine takılan Harry Potter, Mustang ve Q7 lakapları ile ilgili bilgi veren Quaresma, ''Portekiz'de bir kitap çıkmıştı. O kitapta hızlı koştuğum için benden 'Mustang' diye söz ediliyordu. Harry Potter'ı saha içinde sihir yaptığımı düşünerek söylüyorlardı. Q7'de de Quaresma'nın Q'su ve forma numaram olan 7 var. 7 rakamının bana şans getirdiğini düşünüyorum ve hep bu numara ile anılmayı istiyorum'' diye konuştu.

''2003-2004 sezonunda İspanya'da ve 2008 yılında Inter Milan kulübünde mutlu olamamanızı neye dayandırıyorsunuz'' şeklindeki soruyu Quaresma, şöyle yanıtladı:

''Inter'deyken hocayla bazı sıkıntılarımız oldu. Bunlar her zaman olabilecek şeyler. Her zaman her şeyle tam olarak uyuşabileceksiniz diye bir şey yok maalesef. Orada uyuşamadık. Aynı zamanda kulübün de bana yeteri kadar değer vermediğini düşündüğüm için oradan ayrılmanın doğru olduğuna karar verdim. Barcelona'dayken de çok gençtim. Hem kulübün bana hem de benim kulübe karşı yaptığımız bazı hatalar oldu. Hayat böyle, yaptığınız hatalarla büyüyorsunuz. Ben de yaşadığım o günlerden çok önemli dersler aldığımı düşünüyorum.''

Portekiz Milli Takımı'ndaki inişli çıkışlı grafiğinin her futbolcunun başına gelebileceğini ve bu konuda konuşmayı istemediğini belirten Quaresma, ''Şu anda çok önemli bir antrenöre ve çok iyi futbolculara sahibiz. Portekiz Milli Takımı'nın son dönemlerde bir düşüşü vardı. Tekrar onu çıkarmak bizim elimizde. Milli takımın çok iyi bir yolda olduğunu söyleyebilirim'' dedi.

''BEŞİKTAŞ'TA ÇOK MUTLUYUM''
''Beşiktaş'a geldiğiniz için mutlu musunuz'' şeklindeki soruyu Quaresma, ''Çok mutluyum. Umarım uzun seneler burada kalırım'' şeklinde yanıtladı.

Quaresma, Portekiz, İspanya, İngiltere ve İtalya'da futbol oynadığını belirterek, ''Bu liglerle karşılaştırdığımda Türkiye beni daha çok heyecanlandırıyor. Tabii ki bu ligle ilgili de öğreneceğim çok şey var. Çok çekişmeli bir lig oluyor. Zaman geçtikçe ben de kendimi daha iyi adapte edeceğim'' diye devam etti.

''TEKNİK DİREKTÖR OLMAK İSTEMİYORUM''
Quaresma, futbolculuk kariyerinin ardından ne yapmayı istediğine ilişkin soruya, ''Futbol hayatımı bitirmem için daha önümde uzun bir zaman var. Uzun seneler futbol oynamak için istekliyim. Bu sorunun cevabını çok fazla düşünmedim ama futbol hayatım bitince teknik direktör olmak istemiyorum. Daha çok ailemle vakit geçirmeyi tercih ederim'' şeklinde karşılık verdi.

Vücudundaki dövmelerin ailesi ve annesine ilişkin olduğunu kaydeden Quaresma, ''Annemin benim hayatımdaki yeri çok önemli. Yaşamıma her zaman yön vermiş birisi. Onun sayesinde bugünlere geldim'' dedi.

''Futbolcu olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz'' şeklindeki soruyu, ''Futbol oynamayı çok seviyordum ve halen de futbola aşığım. Açıkçası futbol harici bir mesleği yapmayı hiç düşünmedim'' şeklinde yanıtlayan Quaresma, Türk yemeklerini çok beğendiğini, en çok da döneri sevdiğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU