Alex'e dua etsin

Perşembe 16.12.2010
ABONE OL
Fenerbahçe, sene başından beri iyi oynamıyor. Şimdi hâlâ bakıyorum; gazeteler Alex'i tartışıyorlar.
Fenerbahçe kaybettiği zaman "Kahrolsun Alex. Takımın oyununu bozuyor, 10 kişi oynatıyor. Bu yüzden Fenerbahçe oyun kuramıyor. Aykut Kocaman, Alex'e karşı olduğu halde başkanın ve medyanın baskısıyla Alex'i oynatmak zorunda kaldığı için takımda otorite kuramıyor.
Alex'in kellesi derhal kesile..."
Fenerbahçe kazandığı zaman ki Alex'le kazanıyor; bu defa "Efsane, gelmiş geçmiş en büyük yabancı. Bundan daha iyi yabancı oyuncu yok." Bir ara Hagi ile mukayese ediliyordu!..

FENER KAZANIRSA ALEX EFSANE
Bir kişi de çıkıp demiyor ki 'Fenerbahçe top falan oynamıyor.
Top oynamayan takımlarda anlık oyuncular önem kazanır. Alex bir duran top üstadı. Alex bir asist üstadı.
Alex, gol pozisyonunda kafa ve ayakla isabetli vuruş üstadı. Yani pozisyonu ister duran top, ister hareketli top; iyi değerlendiren bir oyun zekasına ve düşündüğünü uygulayan bir yeteneğe sahip.' Fener kaybetti ya!.. Okuyorum gazeteleri; 'Fenerbahçe, Alex'le başlamamalıydı' diyorlar, biraz insaflı olanlar da 'Alex'i çıkartmakta geç kaldı' diyorlar.
Benim bu maçla ilgili Aykut Kocaman'a yönelik bir tane eleştirim var:
Alex'i oyundan çıkarması.
Çünkü Alex'in çıktığı dakikaya kadar gördük ki Fenerbahçe top falan oynayamıyor.
Fenerbahçe oyun kuramıyor. İşte tam böyle zamanda, Alex'e ihtiyaç var. Bir frikik atar, bir ara pası atar, bir gol pası verir ya da 18'in içinde bir çalım atar, indirirler, penaltı kazandırır. Ya da 18'in içine gelen bir topu çok iyi değerlendirir, kafa ile sağla, solla gol atar.
Alex hiçbir şey yapmayan Fenerbahçe'de bir Milli Piyango bileti... Ya çıkarsa... Ama o bileti aldığın zaman geriye bir şey yok zaten... Kimse bunu sormuyor! Aykut Kocamangeldiğinden beri Fenerbahçe'de ne yaptı? Ne oynattı?
Şimdi maça bir bakalım; Fenerbahçe sahaya 11 kişi çıkarmış.
İkinci yarı oyuna girenler; Stoch ve Semih. Türkiye'de oynamayacağı takım var mı bu ikisinin? Galatasaray dâhil, Beşiktaş dâhil, lider Trabzon dahil...
Bunlar on ikinci, on üçüncü adamlar Fenerbahçe'de...
11 adam oynuyor. Onun ötesindeki yedekler: Andre Santos; Brezilya Milli Takımı'nın sol beki Dünya Kupası'nda. Selçuk Şahin; Türk Milli Takımı'nın devamlı oyuncusu... Bekir İrtegün; Gaziantep'in en iyi futbolcusuyken transfer edildi. Ve genç takımdan yetişen genç yıldız Gökay. Bunlar da yedek...
Bir de kadroya giremeyip tribünde oturanlar var. Oynayanlardan söz etmiyorum. Oyuna girenler, kulübede oturanlar Türkiye'nin her takımında oynar. Elinde böyle bir kadro var ve bu kadro Ankaragücügibi küme düşme adayı bir takımın önünde futbol oynayamıyor. Bunun sorumlusu kim?
Aykut dua etsin ki Alex onu kaç maçtır kurtardı! Yoksa şimdiye çoktan gitmişti. Fenerbahçe 9 puan gerideyken, Galatasaray'ın 19 puan geride olmasının tek sebebi Galatasaray'da bir Alex yok. Alex'in tek başına kurtardığı maçların puanlarını düş Fener'den o da 19 puan geride kalır. Ya da Alex'i Fener'den çıkar, Galatasaray'a koy, bugün Galatasaray 9 puan gerideydi. Yani, yok aslında birbirimizden farkımız. Ama birinde Alex var.
O zaman Alex nasıl günah keçisi oluyor?