"Guti'nin alkollü olması kulübün sorunu, çünkü…"

Sabah Gazetesi'nin usta kalemlerinden Haşmet Babaoğlu ile bu hafta spor gündemine damgasını vuran olayları konuştuk. Beşiktaş Dinamo Kiev engelini geçebilecek mi? Guti'nin son zamanlardaki agresifliğinin sebebi ne?

İşte Haşmet Babaoğlu ile spor gündemi...

Beşiktaş'ın Avrupa Ligi 2. turundaki rakibi Dinamo Kiev oldu. Bu eşleşmeyi nasıl buldunuz?
Kiev eski Kiev değil! Ama Metalist Kharkiv'den çok çekmiş Türk futbolunun şimdi sırf eski günlerini aratıyor diye Dinamo Kiev''e dudak bükmesi doğru olmaz! Beşiktaş öyle ya da böyle zorlu bir rakple oynayacak. Fakat asıl mesele sonraki tur. Diyelim ki siyah beyazlılar Kiev'i geçti. Aris'ei eleyip gelen bir M.City ile oynamak hem zevkli hem de tehlikeli olacak!

Yıldırım Demirören'in en büyük hedeflerinden birisi UEFA Kupası'nı kazanmak. Sizce Beşiktaş'ın yolu açık mı?
Onu şimdi Kiev maçıyla görüp anlayacağız. Beşiktaş Avrupa maçlarını lige göre çok daha rahat bir "kafa"yla oynuyor. Bunda futbolcuların üzerinde başarı baskısının olmayışının payı var. İyi de, UEFA'da daha zor maçları geçip ilerlemek için artık bir ölçüde baskı hissetmek, başarı için azmetmek, zorlanmak gerekiyor... Bir de şu var; CSKA, R.Wien maçlarında bile siyah beyazlılar savunmada ligdeki hatalarını sürdürdüler. Mart'a kadar bu problemin çözüleceğini umud ediyorum.

Hafta içinde 2.71 alkollü çıkması çok konuşulan Guti, Eskişehir maçında gördüğü kırmızı kartla gündemdeydi. Maçın analizi ve Guti'nin gördüğü kartlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Guti o maçta sinirliydi. Neden? Hafta içinde alkol cezası yazan polise mi, bu haberi büyüten magazincilere mi, o kadar içtiği için kendine mi kızmıştı? Yoksa durmadan tekme atan rakiplerine ve buna hoşgörüyle yaklaşan hakeme mi öfkelenmişti? Tam olarak bilmiyorum.
Bildiğim o kartın arkasında Guti'nin o güne özgü sinirliliğinin yatıyor olmasıdır!.. Bu konunun çok tartışılmasına gelince, ben Hıncal Abi'den başka tartışan görmedim. Şunu söyleyeyim, "Vayy, şu kadar promil alkol almış, çeksin gitsin o zaman" demek endüstriyel futbol dünyasının gerçeklerine uymaz. Bu işler o kadar basit ve çocukça işler değil! Ama Guti'nin o kadar alkol alıp yollara çıkması gerçekten de sadece yıldız futbolcunun problemi sayılamaz. Kulübünün de sorunudur!

Emre Belözoğlu'nun maçtan sonra yaptığı açıklamalar Ankaragücü ile Fenerbahçe arasında büyük bir gerginlik yaşattı. Bir futbolcunun cümleleri ile böyle bir gerginliğin başlamasını nasıl buluyorsunuz?
Emre Fenerbahçe'nin futbolunun bir türlü rayına girmediğini görüyor. Ve beklenen skor gelmedikçe sinirleniyor. Üstüne bir de soyunma odalarına giden koridordaki gerginlik gelince, yaptığı açıklamanın üslubuna şaşırmadım. Bu koridorlarda dolaşıp duran yöneticiler de kendilerine ve dillerine çeki düzen vermeliler.

BUGÜN NELER OLDU