Ada'da büyük gerginlik

Pınar Karşıyaka'nın dün gece FIBA EuroChallenge Kupası'nda oynadığı Apoel maçında olaylar çıktı...

  1. Haberler
  2. Spor
Çarşamba 22.12.2010 10:36 ABONE OL
Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde oynanan maçta Apoelli taraftarlar sahaya inerek; taşlar, sopalar ve gaz bombalarıyla Karşıyakalı basketbolculara saldırdı. Maç bitiminde sahaya girerek soyunma odalarına ve koridora kadar giren taraftarların arasında kalan oyuncular çok zor anlar yaşadıktan sonra soyunma odasına varabildi. Rum saldırganların arasında kalan Pınar Karşıyaka'nın kondisyoneri Erdem Günak'ın kolu kırıldı.

PINAR KARŞIYAKA, İZMİR'E GELDİ
FIBA Erkekler EuroChallenge Kupası (G) Grubu'nda dün akşam Kıbrıs Rum Kesimi'nde Apoel ile yaptığı maçın ardından saldırıya uğrayan Pınar Karşıyaka, İzmir'e döndü.

Pınar Karşıyaka kafilesi, Adnan Menderes Havalimanı'nda Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, Karşıyaka Kulübü Başkanı Hüseyin Çalışkan, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, yöneticiler ve taraftarlar tarafından karşılandı.

Çalışkan aprondaki karşılamada, antrenör Hakan Demir'e çiçek verdi. Taraftarlar da tezahüratlarla takıma sevgi gösterisinde bulundu.

Antrenör Hakan Demir, sporun dışında olaylar yaşadıklarını belirterek, ''Maçın ardından çıkan olaylar sonrası soyunma odasını gitmeye çalıştık. Ancak soyunma odasının kapısında maskeli ve eli coplu taraftarlar bizi karşıladı. Zorlukla soyunma odasına girdik. Polis taraftarları tutmayı başaramadı, yetersizdi, çok organize, spor dışı bir olay yaşadık. Burada devletimizin gücü ortaya çıktı. Rum Kesimi hükümeti de uyandı ve güvenlik güçlerini artırdı. Sonuçta güvenli bir şekilde İzmir'e ulaştık'' dedi.
Oyunculardan Birkan Batuk, maçın ardından yaşanan olayların spor dışı olduğunu, birçok müdahaleye rağmen salondan ayrıldıklarını ve otele gittiklerini anlattı.

Elinden yaralanan Pınar Karşıyaka'nın kondisyoneri Erdem Günak da olayların ''kesinlikle organize'' olduğunu, yıllardır sporla uğraştığını, ancak böyle bir olayla daha önce karşılaşmadığını kaydetti.

APOEL TARAFTARLARI, FANATİK MİLLİYETÇİLİĞİ İLE TANINIYOR
Basketbolda, FIBA Erkekler EuroChallenge Kupası (G) Grubu'nda Kıbrıs Rum kesiminde dün gece Rumların Apoel basketbol takımı ile kaşılaşan Pınar Karşıyaka kafilesine saldıran Apoel taraftarları, fanatik milliyetçiliğiyle biliniyor.Lefkoşa'nın Rum kesiminde dün gece oynan Apoel- Pınar Karşıyaka basketbol maçı sonunda Apoel taraftarlarının çıkardığı olaylar, Rum tarafında son dönemlerde artan ırkçı saldırıları yeniden gündeme getirdi.

Rumların en eski takımlarından olan Apoel'in taraftarları, fanatik milliyetçiliğiyle tanınıyor.
Rum tarafında fanatik milliyetçiler, 5 Kasımda da Larnaka'da ırkçılık karşıtı bir festivali basarak, aralarında Kıbrıslı Türklerin de bulunduğu gruba saldırmıştı.

Özellikle gençler arasında artan ırkçı faaliyetler, Rum polisini ve akademik çevreleri endişelendiriyor.
Rum tarafındaki siyasi yelpazenin bütünü tarafından "ırkçı, yabancı düşmanı ve aşırı sağ eğilimli" olmakla suçlanan Ulusal Halk Cephesi (ELAM), milliyetçi siyasi söylemin taşıyıcısı olmak ve seçimlerde Rum halkından destek istemek için partileşme talebinde bulundu.

Rum tarafındaki son dönemlerde meydana gelen ve ırkçı olarak nitelenen birçok olayın arkasında Elam olduğu biliniyor.

Rum basınına göre 2008'de kurulan Elam, milliyetçi ideoloji güdüyor. Üyelerinin çoğu siyah kıyafetlerle dolaşan üniversite ve ortaokul-lise öğrencilerinden oluşan Elam'ın siyasi bürolarını, Yunanistan ve Bizans bayraklarıyla Eoka örgütü lideri Grivas;ın ve diğer Eoka örgütü liderlerinin fotoğrafları süslüyor.
Elam, Kıbrıs sorununun çözümünde, federal çözümü reddediyor, KKTC ile olan bütün sınır kapılarının derhal kapatılmasını istiyor. Kendilerini ''yeniden yakınlaşmacıların ve Türketapanların dikeni'; olarak gören Elam, bütün kaçak muhacirlerin derhal sınır dışı edilmesini istiyor.

Elam'ın üyeleri, yabancı uyruklulara veya muhalif Kıbrıslı Rumlara yönelik pek çok darp olayına karışmakla suçlanıyor.

KARŞIYAKA'YA RUM SALDIRISI BÜYÜK YANKI BULDU
Güney Kıbrıs'ta Rum Apoel ekibiyle FİBA Euro Challege Kupası maçı oynayan Pınar Karşıyaka basketbol takımına uğradığı saldırı, Kıbrıs'ta büyük yankı buldu.

Rum polisinin, maçı sonrasında "Rum fanatiklerin Türk takımına nedensiz ve herhangi bir kışkırtma olmadan saldırdığını açıkladığını duyururken Haravgi gibi Rum gazetelerinin, Apoel taraftarlarının, Türk takımının soyunma odasına yönelerek kapısını sopa ve taşlarla kırma girişiminde bulununca olay çıktığını yazdıklarına dikkat çekti.

Haberde Rum polisinin müdahale ettiği ve "herhangi bir yaralanma olmadan saldırgan Apoel taraftarlarını engellediği savunulurken, olayların spor salonu dışına taştığı, Apoel taraftarları ile Rum polisi arasında arbede yaşandığını ve saldırganların iki polis aracına zarar verdikleri" kaydedildi. Rum gazeteleri olayları şu başlıklarla duyurdu:

-Haravgi: "Bir Galibiyet + Bir Yenilgi = Çifte (Grup) Dışında Kalma... Lefkoşa'daki Karşılaşmadan Sonra Olaylar."

-Politis: "APOEL'e Hiçbir Getirisi Olmayan Galibiyet... EuroChallenge'den Başı Dik Ayrıldı."

"BAŞBAKANIN TALİMATIYLA TAKIM OYUNCULARININ GÜVENLİĞİ SAĞLANDI"
Kıbrıs Rum Kesimi'nde FIBA Erkekler EuroChallenge Kupası (G) Grubu'nda Apoel ile karşılaşmasının ardından saldırıya uğrayan Pınar Karşıyaka takımı oyuncularının güvenliğinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla sağlandığı bildirildi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın talimatı üzerine, Türk sporcularının güvenliğinin sağlanması için kendisinin yoğun diplomatik temas trafiği uyguladığını, Devlet Bakanı Faruk Özak'ın da spor çevreleriyle yoğun temasa geçtiğini söyledi.

Egemen Bağış, konuyla ilgili olarak, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Druças ile 3 kere, AB Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile 2 kere, KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile 2 kere ve KKTC eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile 2 kere görüştüğünü bildirdi.

Temaslar sonucu, oyuncuların kaldığı otelin çevresinin binin üzerinde güvenlik görevlisi tarafından güvenlik çemberine alınmasının sağlandığını ifade eden Bakan Bağış, Türk oyuncuların güven içinde olduğunu ve huzur içinde uyuduklarını belirtti.

"Süreci yakından takip ediyoruz" diyen Bağış, Türk oyuncuların yarın sabah Kıbrıs'tan Atina'ya geçeceğini ve gün ortasında da Türkiye'ye döneceklerini açıkladı. Egemen Bağış ve Faruk Özak'ın yarın oyuncuları karşılama hazırlıkları yaptıkları öğrenildi.

Devlet Bakanı Bağış, AB komisyon yetkililerinin, Türk makamlarına, süreci yakından izlediklerini ve oyunculara saldıranların yargılanma sürecini de yakından takip edeceklerini bildirdiklerini söyledi. Bağış, ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konu hakkındaki hassasiyetini dile getirdiğini, gelişmeleri an ve an izlediğini ve Türk takımının tüm mensupları ile ilgili alınması gereken güvenlik önlemlerini kendisinin bizzat takip ettiğini kaydetti. Egemen Bağış, "Başbakanın talimatıyla takım oyuncularının güvenliği sağlandı" dedi.

Kıbrıs Rum Kesimi'nde oynanan Pınar Karşıyaka-Apoel maçının sonunda olaylar çıkmış, Türk oyuncular, spor salonunda maçın bitiminde taraftarların taş ve sopalı saldırısına uğramış, soyunma odası koridorlarında da devam eden olaylar sırasında gaz bombası atılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU