Büyükuncu kendini savundu

Çarşamba 22.12.2010 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 22.12.2010 09:58
ABONE OL
10. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda bir televizyon yarışmasına katıldığı için 50 ve 100 metrede yarışmadığı ileri sürülen yüzücü Derya Büyükuncu, eleştirilere ilişkin "Profesyonel bir sporcuyum. Dünya Şampiyonası ile Avrupa Şampiyonası arası çok yakındı. Ben Avrupa Şampiyonasını hedef aldım. Kimse sormadan, Dünya Şampiyonasına yazdılar. Durumun nedir diye sormadılar" dedi.

Hakkında çıkan haberler ve halktan gelen yoğun eleştiriler üzerine konuşan Büyükuncu, hakkında çıkan haberleri yalanladı. Dubai'de yapılan Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'na "Yok Böyle Dans" isimli televizyon programına katılabilmek için idmanlara gitmediği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu söyledi.

"HEDEFİM AVRUPA ŞAMPİYONASI'YDI"

Türk yüzücü Büyükuncu, kendisine sorulmadan haber yapıldığını belirterek halkın bu tür haberler nedeni ile kendisine tepki gösterdiği için üzgün olduğunu ifade etti. Profesyonel sporcunun yarışma nedeni ile idmansız çıktığının ileri sürülmesine Büyükuncu, programın "çocuklar yararına" yapıldığını hatırlatarak şöyle devam etti:

"Ben profesyonel bir sporcuyum ne zaman ne yapmam gerektiğini bilirim. Dünya Şampiyonası Avrupa Yüzme Şampiyonasına çok yakın bir sürede yapıldı. İyi sporcular bu kadar yakın olan yarışlara katılmazlar. Ben Avrupa Şampiyonasını hedef almıştım. Orada birinciliği kaçırarak beşinci oldum. Ardından bana kimse Dünya Şampiyonası'na katılıp katışmayacağımı sormadan yarışa yazdılar. Ne durumdasın diye sormadılar. 50 ve 100 metrede yüzecek misin diye sorduklarında hayır cevabını verdim. Çünkü ben bu yarışı hedef almadım. Asıl hedefim Pazar günü olan yarıştı. 2012 Dünya Şampiyonası Türkiye'de olduğu için yalnız bırakmamak adına katıldım. Bana teşekkür edeceklerine yalan haber yapıyorlar. Dans yarışmasının bu sonuç ile hiçbir alkası yok."

"KARTIMI UNUTMADIM"
Akredite kartını unuttuğu yönündeki açıklamalara da tepki gösteren Büyükuncu, hiçbir zaman akredite kartını unutmadığını ifade etti. Büyükuncu yaşananları şöyle anlattı:

"Sabahleyin yarış yerine gittim, çıkartılmadığını düşünerek kendime kart çıkarmak istedim. Çıkartamayınca federasyon yetkililerine arayıp kartımın onlarda olup olmadığını sordum. Onlarda olduğu için kartımı getirdiler. Bu sebepten dolayı da yarışa bir saat kala havuza giremedim."

Büyükuncu, şampiyonada aldığı derecenin iyi başarılı olduğunu vurgulayarak, "Avrupa Şampiyonası'nda ne yüzdüysem yakın bir derecede yüzdüm. Hiçbir antrenmanı kaçırmadım. Türkiye'de kim 13. oldu. Yine en iyi dereceyi ben yaptım. 25 senedir milli takımdayım her şeyi spor için yaptım insanlar ellerini vicdanlarına koysunlar" dedi.

FEDERASYON HEYET RAPORUNU BEKLİYOR
Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mazhar Bozdoğan konu hakkında heyet raporu beklediklerini belirterek şunları konuştu:

"2012 de Dünya Şampiyonası Türkiye'de yapılacağı için nasıl bir çalışma yapıldığını bana anlattıklarından dolayı konuya tam hakim değilim. Telefonda Büyükuncu'nun yetkilileri arayarak yarışa katılmayacağını ifade ettiğini belirttiler. Büyükuncu 50 metre sırt üstü zaten yüzmüyor. Teknik heyet yarışma programını verdikten sonra mail ile katılmayacağını bildirmiş. Verilen programlara müsabakalarda katılınmak zorundalığı vardır. Türkiye'de bu yüzden 200 İsviçre Frangı ceza aldı. En iyi şekilde yüzdü ve en iyi dereceyi aldı. İsterdik ki madalya alsın. Demek ki yeterince çalışmamış ve dans programına katılmış. Final yüzmesini beklerdik demek ki çalışmamış."

https://www.sabah.com.tr