Kale arkasından bile maç keyifle izlenir

  1. Haberler
  2. Spor
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
Türk Telekom Arena'yı Galatasaray Başkanı Adnan Polat'la gezdiniz. Stadı nasıl buldunuz?
Genelde ince eleyip sık dokurum. Çok iyi giden bir şeyde bile eksikler ararım. Ama Türk Telekom Arena gerçekten kusursuz. Dünyada birçok statta maç yönettim ve izledim. Arena'nın sempatisi dünyadaki pek çok stattan ileride. Arena'yı gördükten sonra içim bir şeye bir kez daha acıdı: İkitelli'de Türkiye Cumhuriyeti'nin 200 milyon doları yatıyor. Olimpiyat Stadı gibi yeri ve içi sevimsiz bir yapıya yatırılmış 200 milyon dolara TT Arena'yı gördükten sonra daha çok acıyorum.
Statta sizi en çok ne etkiledi?
En çok etkilendiğim kale arkası tribünleri oldu. Zira kale arkaları genelde tüm statlarda beğenilen yerler değildir. Ama Türk Telekom Arena'da mimari olarak kale arkalarına öyle bir açı verilmiş ki; en tepeden bile izlerken zemin ayaklarının altında gibi.
Başkan Polat, "Misafirlerimize Allah kolaylık versin!" ifadesinde haklı mı?
Dünkü ziyaretimde yetkililerden öğrendiğim kadarıyla inanılmaz bir akustik organize edilmiş. 50 bin kişi doldurduğunda yapılan tezahüratın stadın mimarisinden kaynaklanan akustik desteğiyle müthiş etkili olacağını düşünüyorum.
Bu stat dolar mı?
Adnan Polat'a şu espriyi yapmadan edemedim: "Stat mükemmel ama bunun içi nasıl dolacak?" Yanıtı; "Galatasaray kötü de gitse stat dolar" oldu. Ben de aynen katılıyorum. Ama bir de Galatasaray'ın iyi gittiği düşünüldüğünde Arena'da oynayacak rakiplere gerçekten Allah kolaylık versin.
Koridorlar ve localarda özellikle dikkatinizi çeken unsurlar var mı?
Koridorlardaki renk seçimleri dikkat çekiyor ama localarda gözlemlediğim, bu yerlerin bir stadyum locasından çok lüks bir otelin suit odalarındaki oturma bölümlerini andırdığı... Bu localar futbol seyircisi için değil. Ama endüstriyel futbol gerçeğinde bu müşteri kitlesine de hitap etmek lazım. Aldığım bilgilere göre locaların tamamı satılmış; demek ki akıllı bir satış pazarlama yöntemi uygulanmış.
Yol ve ulaşım hakkındaki endişelere katılıyor musunuz?
Tek çekincem ulaşımda olabilir. Ama ne olursa olsun; stat Kanyon'a yürüseniz bile 25 dakika. Kaldı ki; öğrendiğim kadarıyla metro bir saat içinde 35 bin kişiyi getirip götürebilecek kapasiteye sahip. Benim stada geleceklere tavsiyem, özellikle 2011-2012 sezonuna kadar, ağırlıklı olarak metroyu kullanmaları. Ayaklar alışırsa yeni sezonda da yoğunluk metroda devam eder. Stat kapasitesinin üçte ikisini bir saat içinde Levent- Taksim hattına ulaştıracak bir metro sistemi varken özel araçla stada gelme ısrarı gereksiz.

BUGÜN NELER OLDU