Apoel'in cezası belli oldu

  1. Haberler
  2. Spor
Perşembe 23.12.2010 10:52 ABONE OL
Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA), Pınar Karşıyaka'nın Apoel ile Kıbrıs Rum Kesimi'nde oynadığı Erkekler Eurochallenge Kupası maçının ardından çıkan olaylar nedeniyle Rum takımını 3 maç seyircisiz oynama cezasına çarptırdı.FIBA'dan yapılan açıklamada, evsahibi takımın, organizasyonun Avrupa yönetmeliklerindeki 65.4 ve 65.13 sayılı maddelerini ihlal ettiği, çıkan şiddet olaylarından sorumlu bulunduğu ve bunun neticesinde 3 maçını seyircisiz oynama ile para cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Apoel taraftarları, maçın ardından sahaya girmiş ve Türk kafilesine saldırmıştı. Soyunma odasına sığınan kafile, salondan polis yardımıyla çıkarılabilmişti.


PINAR KARŞIYAKA'DAN APOEL'E VERİLEN CEZAYA TEPKİ
Karşıyaka Spor Kulübü (KSK) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çalışkan, Apoel-Pınar Karşıyaka maçı sonrası çıkan olaylar nedeniyle FIBA'nın Rum takımına 3 maç seyircisiz oynama cezası vermesini, ''Gülünç, ayıp ve utanç verici'' olarak niteledi.Çalışkan, cezayı öğrendiğinde ''derin hayal kırıklığı'' yaşadığını söyledi. Uğradıkları saldırıya ve tüm yaşananlara rağmen cezanın bu denli az olmasının ''Türkiye'ye bakış açısındaki çarpıklığı'' ortaya koyduğunu savunan Çalışkan, şunları kaydetti:

''Herhalde bizden bir kişi ölmüş olsa 6 maç seyircisiz oynama ve 80 bin avro para cezası vereceklerdi. Komedi ve ayıp. Bu kadar aleni bir olayda böyle gülünç bir ceza açıklanmasını utanç verici buluyorum. Saldıranlara 'geri zekalılar' diyen kendi cumhurbaşkanlarının bu sözleri bile bana göre daha ağır bir ceza. Şu durumda FIBA'nın verdiği cezaya cumhurbaşkanları itiraz edecektir, 'az verdiniz' diye.''
FIBA Erkekler EuroChallenge Kupası'nda önceki akşam Kıbrıs Rum kesiminde yapılan Apoel-Pınar Karşıyaka maçının ardından Apoel taraftarları sahaya girmiş ve Türk kafilesine saldırmıştı. Kafile, salondan polis yardımıyla çıkarılabilmişti.

BUGÜN NELER OLDU