IMF değil TFF paketi

TFF, ocakta Meclis'e gelecek 'Şiddet Yasası'yla ilgili taleplerini basınla paylaştı. Pakette biletsiz maça girene hapisten, statlarda gözaltı odasına kadar geniş istekler bulunuyor

  1. Haberler
  2. Spor
Perşembe 23.12.2010 ABONE OL
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Sporda Şiddet ve Düzensizlik ile ilgili yeni yasa tasarısı hakkında gazetecilere yönelik bilgilendirme toplantısı yaptı. Başkan Mahmut Özgener, TFF'nin sadece futbol ailesi mensuplarına ceza verebildiğini belirterek "Eylemde bulunanlara, şiddeti yaratanlara ceza veremiyoruz. Bu işlerin bu kadar büyümesinde futbol ailesinin her kesiminin az-çok suçu var. Tribünden taş atıp hakemin, futbolcunun kafasını yardığınızda suçu işleyene hiçbir şey olmuyor. Cezayı kulüp alıyor. Adam bir sonraki maçı izlemeye geliyor. Biz ağır cezalar verilmesini ve bu kişilerin statlara girmesinin önlenmesini istiyoruz" diye konuştu. Beşiktaş-Bursa maçında yaşanan olayların süreci hızlandırdığını anlatan Özgener, "Geçen hafta Adalet ve İçişleri Bakanlığı ile Emniyet'in üst düzey yöneticileriyle yoğun bir çalışma yaptık. Ocak ayının sonunda Meclis'te görüşülecek tasarının kanunlaşması çok önemli" dedi. Yeni yasayla TFF'nin TBMM'den bazı beklentileri şöyle özetlendi:

BİLET İÇİN KİMLİK NUMARASI ŞART
4 Taraftarların gruplar halinde bulundukları yerler, maçın yapılacağı yere gidiş ve geliş güzergahları ile kamp ve antrenman tesislerinin de kanunun uygulama alanı içerisine alınması. 4Biletlerin elektronik sistem üzerinden isim, fotoğraf ve TC kimlik numarasının yer alacağı kartlarla satılmasının Süper Lig ve 1.Lig için zorunlu olması. 4 Seyircilerin koltuklarının numaralandırılıp, biletlerin koltuk numarasıyla satılması ve spor alanlarına kapasitenin üzerinde veya biletsiz seyirci alınmaması. 4Biletlerinde belirtilen koltukta oturmayanların farklı yerde oturmakta ısrar ederse dışarı çıkarılıp para cezası verilmesi. 4Biletsiz olarak spor alanlarına giren kişinin hapis cezasına çarptırılması. Karaborsa bilet satışının yasaklanıp bunu yapanlara ağır cezalar verilmesi. 4Bu kanuna aykırı davrananların tespit ve takibi için kamera ve benzeri teknik donanımların kurulması; bu sistemin Süper Lig ve 1.Lig için zorunlu olması. 4Statlarda olay çıkaranların gözaltına alınacağı bir oda ve güvenlik kameraları ile anons sisteminin yönetildiği kontrol odalarının oluşturulması. Burada federasyon ve kulüp temsilcilerinin bulunması. Görüntü ve dökümanların birer örneğinin ilgili kolluk birimine, federasyon ve her iki kulüp temsilcisine verilmesi. 4Saha güvenliğinde genel kolluk ve özel güvenlik görevlilerinin birlikte görev yapması. Her kulüp için bir kolluk görevlisinin 'kulüp polisi' olarak görevlendirilmesi. Bu kişinin deplasman maçlarında da kulüple beraber bulunması.

HAKEME DOKUNAN YANACAK
4 Kulüplerin bir yöneticilerinden birinin taraftardan sorumlu olması, bu kişinin maç güvenliğinin sağlanmasında polis ve özel güvenliğe yardım etmesi. 4 Şike ve teşviğin suç olarak düzenlenmesi. Bu suçlara ağır cezalar verilmesi 4Spor alanlarında taşkınlık yapılması ve tesislere zarar verilmesi halinde, şikayet şartı aranmaksızın bu kişilerin ağır cezalara çarptırılması. 4 Hakem, gözlemci ve temsilcilere karşı görevleriyle ilgili işlenen suçların 'kamu görevlisi'ne karşı yapılmış sayılması. 4Bu kanunda tanımlanan suçlardan dolayı soruşturmanın başlatılması halinde şüphelinin direkt spor müsabakalarını seyirden men edilmesi. Hükümle beraber verilecek men cezasının diğer cezaların infazının tamamlanmasından itibaren iki yıl geçmesiyle sona ermesi.

CEZALARI SPOR MAHKEMELERİ VERSİN
4Seyirden yasaklanan kişinin takımının maç yapılacağı gün müsabaka başlangıç saatinde ve bir saat sonra bulunduğu yere en yakın karakola başvurmakla yükümlü olması. Bu kişilerin taraftarı olduğu takımın veya A Milli Takım'ın katıldığı maçlarını gitmesini engellemeye yönelik olarak pasaportunu veya seyahat belgesini maçın 5 gün öncesinde en yakın karakola teslim etmesi. 4Bu kanuna göre verilecek cezaların spor güvenlik kurulları tarafından değil Spor İhtisas Mahkemeleri'nce verilmesi; cezaların ağır olması ve para cezalarının adli (idari değil) para cezası olarak verilmesi.

BUGÜN NELER OLDU