Fenerbahçe'den Taurasi açıklaması

  1. Haberler
  2. Spor
Cuma 24.12.2010 13:36 ABONE OL
Fenerbahçe Kulübü, bayan basketbol takımı oyuncusu Diana Taurasi'nin, Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde İstanbul Üniversitesi'ne karşı yaptığı maçın ardından yapılan doping testi sonucunun pozitif çıktığını, bunun üzerine ABD'li basketbolcunun B numunesinin de açılması talebinde bulunduğunu açıkladı.

Sarı-lacivertli kulübün internet sitesinde yapılan açıklamada, B numunesinin 2 veya 4 Ocak 2011'de hukukçular eşliğinde açılacağı bildirildi.

Taurasi'nin avukatının konuyla ilgili yaptığı açıklamada, B numunesinin açılmasının ardından Taurasi'nin herhangi bir doping maddesi almadığının ortaya çıkacağını, sporculuk hayatı boyunca bu tür maddelerden uzak durduğunu kaydettiği ifade edildi.

Pozitif çıkan ilk test sonucunun, sporcunun gizlilik ilkesi hakkı ve bu hakkını kullanmak istemesi üzerine duyurulmadığı, ancak bu iddianın basın da yer aldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''Bayan basketbol takımımızın 13 Kasım 2010 tarihinde Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde İstanbul Üniversitesi'ne karşı oynadığı mücadelenin ardından kura sonucu Diana Taurasi ve Anna Vajda'dan doping testine girmeleri talep edilmiştir. İki oyuncumuzdan Anna Vajda'nın testi negatif, Diana Taurasi'nin test sonucu ise pozitif çıkmıştır. Bunun üzerine Diana Taurasi, B numunesinin de açılması talebinde bulunmuştur. 2 veya 4 Ocak 2011 tarihinde söz konusu numune de hukukçular eşliğinde açılacaktır. Taurasi'nin pozitif çıkan ilk test sonucu sporcunun gizlilik ilkesi hakkı ve bu hakkını kullanmak istemesi üzerine duyurulmamış, ancak bu ilke ihlal edilerek doping iddiası basında yer almıştır. Taurasi, gizlilik ilkesinin ihlal edilmesinden ve henüz sonuçlar belli olmadan kendisinin doping kullanmış olduğu ile ilgili iddiaların basında yer almasından son derece rahatsızdır. Kulübümüz de gizlilik ilkesinin ihlal edilmiş olmasından dolayı rahatsızlık duymakta ve nihai test sonuçlarını beklemektedir.''

BUGÜN NELER OLDU