Ödül komedisi

Futbolda teknik direktör talebesinin iki katı ödül alırken, yeni yönetmelikte amatör branşlarda görev yapan antrenörlerin ödüllerinde kesintiye gidildi

  1. Haberler
  2. Spor
Çarşamba 29.12.2010 ABONE OL
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) tarafından hazırlanan ve yürürlüğe giren yeni ödül yönetmeliğine göre; amatör branşlarda fahri olarak çalışan ve milli takımlarda görevlendirilen antrenörlerin ödüllerinde kesintiye gidildi. Futbolda ise milyon Dolar'lık anlaşmalara imza atan teknik direktörlere verilen ödül, sporcuya verilenin iki katı olarak belirlendi. Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonları'nda madalya kazanan sporcuların antrenörleri talebelerine kıyasla yüzde 10, yüzde 20 oranında komik ödüller alırken, futbol tersi bir senaryoya sahne olacak. GSGM tarafından hazırlanan ve yürürlüğe giren yeni ödül yönetmeliğinin teknik direktörler ve antrenörlere verilecek ödüllerle ilgili 15. maddesi şöyle:

EN FAZLA ÖDÜLÜN YÜZDE 20'Sİ
"(1) Ferdi müsabakalarda bir sporcunun almış olduğu ödülün en fazla yüzde 10'u, takım sporlarında ise takımda yer alan bir sporcuya verilen ödülün en fazla yüzde 20'si teknik direktör ve antrenörlere ödül olarak verilebilir."
"(2) Sporcudan dolayı teknik direktör ve antrenöre verilecek ödülün yarısı, müsabakada görevli teknik direktör ve antrenörler arasında, kalan yarısı ise sporcunun tescili bulunduğu spor kulübünün ilgili branşında geriye doğru en az bir yıl görev yapan teknik direktör ve antrenörler arasında eşit olarak paylaştırılabilir." Bir teknik direktör veya antrenör, sporcusu olimpiyatta altın madalya kazandığı takdirde talebesi iki bin adet Cumhuriyet altını alacağından, antrenörü yüzde 10 olan iki yüz Cumhuriyet altını ödül alacak. Dünya Şampiyonası'nda bu rakam 100'e, Avrupa Şampiyonası'nda ise 50 Cumhuriyet altınına inecek. Futbolda ise yönetmelikte herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Teknik direktör yine futbolcusunun iki katı kadar Cumhuriyet altınını ödül olarak alacak.

BUGÜN NELER OLDU