Yeni yasa ile neler değişecek?

  1. Haberler
  2. Spor
Çarşamba 29.12.2010 ABONE OL
Taraftarların grup halinde veya münferiden küfürlü tezahüratlarına 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası geliyor. Biletsiz spor alanlarına giren kişi 1 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilecek.
Spor alanlarına; ruhsatlı dahi olsa ateşli silahlarla girilemeyecek. Bulundurulması yasak olmamakla birlikte kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddelerin sokulması yasak olacak.
Bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla, bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, 5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.
Yetkisiz müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine giren kişi, 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacak. Fiil, müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozacak nitelikteyse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek.
Spor müsabakalarını seyirden yasaklanan kişi, müsabakalarının yapılacağı gün, müsabakanın başlangıç saatinde ve bundan bir saat sonra bulunduğu yere en yakın genel kolluk birimine başvuracak.
Elektronik bilet uygulamasına geçilmemiş müsabaka alanlarına biletsiz veya kapasiteden fazla seyirci alınması halinde, ilgili spor kulübüne 20 bin TL'den 75 bin TL'ye kadar idari para cezası verilecek.
Maç biletleri elektronik sistemde oluşturulacak; kişinin adının, soyadının, kimlik numarasının ve fotoğrafının yer aldığı elektronik kart yapılacak. Spor alanlarında, ev sahibi ve misafir takım için de ayrı ayrı 20'şer kişilik bekleme odası bulunacak.
Spor alanlarına, seyri engellemeyecek şekilde seyirci ile müsabakanın yapıldığı yer arasına tel, duvar, bariyer ve benzeri fiziki engeller konulabilecek. Spor alanlarında, çocuklar ve engellilerin müsabakaları izleyebilmeleri için yerler tahsis edilecek.

BUGÜN NELER OLDU