G.Saray Fener'i söndürdü

Fenerbahçe Ülker karşısında 10 sayı geri düştüğü maçı mükemmel savunması ile çeviren sarı-kırmızılılar, Tutku ile de hücumda coştu ve derbiyi kazanıp, 2010'u lider kapattı

  1. Haberler
  2. Spor
Perşembe 30.12.2010 ABONE OL
Yılın son derbisinde Fenerbahçe Ülker'i 67- 56 yenen Galatasaray Cafe Crown, Beko Basketbol Ligi'nde 2010'u lider olarak kapattı. Ömer'in 8 sayısı ve Tomas'ın Andric'e yaptığı iki blok ilk 8 dakikadaki 15-5'lik Fenerbahçe üstünlüğünün özetiydi. İşte bu anda Rancik'in pivot olduğu kısa 5'e dönen Oktay Mahmuti'nin kumarı tuttu. Spahija da kendi maçta aklı kimbilir nerede olan Greer'la oynamak isteyince G.Saray maça geri döndü ve Tutku'nun başrol oynadığı 7-0'lık seri ile periyot sonunda farkı 3'e indirdi: 12-15. İkinci periyotta da Rancik ile 2 basket bularak seriyi 11-0'a çıkaran G.Saray 11. dakikada 16-15 öne geçti.

ASLAN'DAN 3 SON SANİYE 3'LÜĞÜ
Fenerbahçe Ukiç'i tekrar oyuna alarak, takım düzenine geri dönse de Galatasaray'ı maça ortak etmişti. Sonraki 5 dakikada her düdüğe itiraz eden oyuncular izledik. 16.22'de Mirsad'ın basket faulden kazandırdığı 3 sayı ile 24-21 Fenerbahçe öne geçerken, tribünden yağan maddeler yüzünden hakemler ilk anonsu yaptı. Ancak yine Mirsad'ın tutamadığı Shumpert ile üst üste 6 sayı bulan G.Saray skoru 27-24 lehine çevirse de devre 29-27 Fenerbahçe üstünlüğü ile bitti.

SPAHİJA İBREYİ ÇEVİRDİ
Üçüncü periyodun özeti, Fenerbahçe'nin serbest atış çizgisinden 10 atışta sadece 4 isabet bulabilmesi ve G.Saray'ın 3 tane son saniye üçlüğüydü. Fenerbahçe'nin 44-42 önde girdiği son periyodun ilk dakikasında kıyamet koptu. Önce Haluk'un Ömer'in başına darbesini süzemeyen hakemler, pozisyona itiraz eden Spahija'ya teknik faulü çalınca ibre G.Saray lehine döndü. Shipp'in fast break basketi, teknik faulden 2'de 2 ve ardından Rancik'in basketi ile gelen 6-0'lık seri Fenerbahçe'yi psikolojik olarak hırpaladı, sinir harbine itti. Oyun düzeninden öyle uzaklaştı ki sarı-lacivertliler bu periyotta faul atışları dışında sadece iki basket bulabildiler. Bunların ikisi de de üçlüktü ve ilki bitime 2.29 kala Preldzic'ten geldi. Galatasaray mükemmel savunması ve Tutku'nun (12 sayı, 7 asist ve 6 ribaund) Steve Nash'i kıskandıran basketbolu ile ezeli rakibini 67-56 yenerek zirveyi ele geçirdi. F.Bahçe ise maçı koparabileceği 3. periyotta kaçırdıkları başta serbest atış çizgisinde 27 atıştan 15 isabet bulabilince yenilgi kaçınılmaz oldu. Ayrıca haklı da olsa Spahija, rakip saha ve seyirci önünde itirazı abartmamalıydı. Aldığı teknik faul ve sinirli tavırları takımını da negatif etkiledi. Oktay Mahmuti bir antenörün elindeki kadrodan nasıl maksimum verim alacağını herkese gösterdi. Özellikle Tutku'daki değişim, Mahmuti'nin başarısının kanıtıdır.

BUGÜN NELER OLDU