Yüz kızartan moda!

Türkiye'de doping olayları, Dopingle Mücadele Kurulu'na göre moda haline dönüştü. Son iki buçuk yılda hiç yaşanmayan yasaklı madde kullanımı, Aralık ayında tavan yaptı

Cuma 31.12.2010
Son Güncelleme: Cuma 31.12.2010
ABONE OL
Türkiye,aralık ayında doping skandallarıyla sarsıldı. Yasaklı maddeler, ilk olarak Karşıyaka'da Barış Memiş ve Mustafa Sevgi'de patlak verdi (B numunelerinde de yasaklı madde çıktı); ardından F.Bahçeli basketbolcu Taurasi'nin doping testi pozitif çıktı. Ve son olarak da, Gençlerbirliği'nin sağ beki Orhan Şam'ın A numunesinde yasaklı madde tespit edildi. SABAH, konuyu Dopingle Mücadele Kurulu'nun içinde araştırdı. Son günlerde üst üste patlak veren doping olaylarını inceleme altına alan ve yasaklı madde kullanımlarının moda haline dönüştüğü görüşünde birleşen Dopingle Mücadele Kurulu Üyeleri, çıkan maddelerin hep aynı olduğuna dikkat çekti.

"TÜRKİYE SINIRI AŞMADI"
Son iki buçuk yılda doping olayı yaşanmadığını ve artışın son bir ayda gerçekleştiğini belirten Doping Kurulu Üyeleri, "Bu maddelerin bir tanesi, Fenerbahçe'nin Amerikalı basketbolcusu Taurasi'de rastlanan modafinil... Türkiye'de 50 TL'ye alınabiliyor. Futbolcular da birbirlerini, "İyi bir madde. Belli de olmuyor" diyerek empoze ediyorlar. Çünkü büyük bir cahillik var. FIFA ve WADA da olayları takip ediyor. Avrupa ortalaması yüzde 2 buçuk, bizde ise yüzde 1... Yani sınırı aşmadık. Bizim işimiz pozitif ve Matematiksel; hilesi olamaz. Laboratuar tespit ediyor; ceza kurulu da cezayı veriyor. Bizimle alakası yok. Bağırıp çağırmak gerçekleri değişmez. Çamurluğun da manası yok" ifadelerini kullandılar.

https://www.sabah.com.tr