Haydi sandığa

Federasyonlar, seçim atmosferine girdi. Dört yılda bir, olimpiyat oyunları sonrası yapılan federasyon başkanlığı seçimleri için olimpiyat öncesinde seçim kulisleri başlamıştı. Görevdeki başkanlar gibi, yeni adaylar da delege avına çıktılar.
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Salı günü federasyon başkanlarıyla Londra'yı masaya yatırdığı toplantıda "Başarısız federasyon başkanları durumlarını yeniden gözden geçirmeli. Aday olup olmayacaklarına kendileri karar vermeli.
Bizim müdahale etmemiz söz konusu olamaz" seçime karışmayacaklarını belirtirken başarısız başkanların devam etmemesini tavsiye etti.
Londra'da alınan madalya ve sonuçlar Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ile Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin karşılarına rakip de çıksa rahat kazanacak gibi görünüyor.
Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık için de performansıyla kesin kazanır yorumu yapılıyor. En büyük çekişme basketbol, güreş, boks ve halterde yaşanacak. Basketbol da Turgay Demirel'e rakip olarak Ali Doğan ve Doğan Hakyemez çıktı. Güreşte Bekir Çeker'in karşısına Şeref Eroğlu başkanlık adaylığını açıklarken, Hamza Yerlikaya da nabız yokluyor. Halterde ise Hasan Akkuş'un karşısına muhalifler aday çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Adaylar arasında Halil Mutlu, geçen seçimi 3 oyla kaybeden Prof.Dr.Uğur Günel ve eski milli takım teknik direktörü Raif Özel'in isimleri geçiyor. Boksta da Eyüp Gözgeç'in karşısına Fırat Alpaslan çıkabilir.
Badmintonda Murat Özmekik, bisiklette Emin Müftüoğlu, okçulukta Abdullah Topaloğlu, yüzmede Ahmet Bozdoğan, judo da Fatih Uysal'ın yeniden başkan seçilecekleri ifade ediliyor.
Jimnastikte Atilla Örsel devam etmeyeceğini açıkladı.
Spor Genel Müdürlüğü, yönetmelikte yaptığı değişiklikle başkan adaylığı için çerçeve statüde belirlenen delegelerden en az 45'inin imzasıyla yazılı teklifte bulunulması şartı getirdi. Başkan adayları genel kurul tarihinden en az 10 gün önce, delegelerin en az yüzde 15 olan 45 delegenin yazılı teklifini federasyona iletecek. Adaylık ücreti, 5 bin TL'den 3 bin TL'ye, üniversite mezunu olma şartı da lise mezunu olmaya indirildi.

BİZE ULAŞIN