Türkmenistan AIMAG için gün sayıyor

Türkmenistan AIMAG için gün sayıyor

Asya Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen ve Türkmenistan’ın evsahipliğinde, 17-27 Eylül 2017 tarihleri arasında başkent Aşkabat’ta başlayacak 5. Asya Kapalı Salon ve Dövüş Sanatı Oyunları (AIMAG) öncesinde tüm hazırlıklar tamamlandı.

Olimpiyatlardan sonra yapılan en büyük spor organizasyonlarından biri olan ve Asya Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen Asya Kapalı Salon ve Dövüş Oyunları Oyunları'nın (AIMAG) 5'incisi, 17-27 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta yapılacak. Daha önce sadece Asya ülkelerinden katılım olan AIMAG'e bu sene 17 ülke ile Okyanusya'nın da eklenmesi ile bugüne kadarki en büyük AIMAG gerçekleşecek. Toplam 62 ülkeden, binlerce sporcunun 21 farklı dalda madalya mücadelesi vereceği oyunların büyük bir çekişmeye sahne olması bekleniyor.

Türkmenistan, oyunlar için ülke çapında geri sayıma geçmişken, Türkiye'nin en büyük yurtdışı müteahhitlik şirketlerinden Polimeks tarafından inşa edilen Aşkabat Olimpiyat Kompleksi de ilk kez böylesine büyük bir organizasyona evsahipliği yapmış olacak.

Küresel olimpiyatların gerçekleştirilebileceği bir kapsam ve yeterlilikte inşaa edilen kompleks kapsamında; 45 bin kişilik stadyum, 15 bin kişilik arena, 6 bin kişilik velodrom, 5 bin kişilik su sporları merkezi, 4 bin kişilik kapalı tenis kompleksi, 5 bin kişilik kapalı atletizm salonu, 450 ve 800 yatak kapasiteli 2 otel, 12 bin kişi kapasiteli sporcu rezidansları ve kültür merkezleri bulunuyor.

Referans Proje

22 yıl önce Erol Tabanca, Cem Siyahi ve Abdullah Gözener tarafından kurulan Polimeks'in en büyük projelerinden biri olan Aşkabat Olimpiyat Kompleksi'nde ayrıca, antrenman sahalarının da yer aldığı 5 bin kişi kapasiteli kapalı arena, açık spor alanları, futbol sahası ve atletizm pistinden oluşan 1000 kişi kapasiteli çok amaçlı spor tesisi, tıp ve rehabilitasyon merkezi, doping kontrol merkezi, basın, uluslararası yayın ve iş merkezleri, 1000 kişilik restoran, yapay göl, açık ve kapalı otoparklar ile kafeteryalar da yer alıyor.

Aşkabat Olimpiyat Kompleksi, aynı zamanda sporcu konaklama alanlarından, tüm müsabaka ve antrenman tesislerine doğrudan ulaşım sağlayan 5 kilometrelik monoray sistemi sayesinde dünyada kendi toplu ulaşım altyapısı olan ilk spor kompleksi olarak anılıyor.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN