Mutlu yıllar Fener

2011'in kapanış derbisinde, Galatasaray karşısında son 6 dakikadaki 18-6'lık inanılmaz seri ile kazanan sarı-lacivertliler, taraftarlarına yeni yıl hediyesi verdi

Tam bir derbi izledik. Stresli, tartışmalı, itiş kakışlı ve son saniyede Galatasaray Medical Park'ın girmeyen topuyla Fenerbahçe Ülker'in 80-79 kazandığı bir derbi... Maç öncesi Ukiç'in parmağını kırması Preldzic'in cezası nedeniyle zaten sıkıntılı olan F.Bahçe'ye son dakika sürpriziydi... G.Saray cephesinde ise Ender, Cevher ve Caner yoktu. Ama özellikle Göksenin, kısalarda kimsenin eksikliğini hissettirmedi. Eksiklerin Fenerbahçe için önemi ise takımın iki tane yaratıcı oyuncusunun olmayışı idi. Zaten asist fakiri sarı-lacivertliler (Dün Fenerbahçe 9, G.Saray 20 asist yaptı) için çok kötü haberdi bu... Bu şartlarda F.Bahçe'nin 1/11 üçlük ve 7/13'lük facia serbest atış yüzdelerine rağmen devreyi sadece 4 sayıyla geride kapatmasının sebebi 8 hücum ribaundu ve Kaya ile Oğuz'un pota altından ürettikleri 16 sayıydı.

MANCINIKLAR BOŞALDI
İkinci yarı, adeta maç içinde maç gibiydi. İlk yarı girmeyen üçlükler yağmur gibi yağdı. Fenerbahçe 6, G.Saray 8 üçlük isabeti buldu. Fenerbahçe serbest atış çizgisinden 10'da 10 attı. Ancak Galatasaray'ın bol paslı hücum sistemine F.Bahçe uzunlarının çaresiz kalması ibreyi sarıkırmızılılar lehine çevirdi. Hakemlerin Songalia ve Gordon'un üst üste iki hatalı yürüme yaptığı pozisyonu süzememelerinden sonra Lakovic ile gelen üçlükle G.Saray, 27.12'de 57-48 öne geçince, tribünlerden hakemlere küfür ve G.Saray tarafına yabancı madde yağdı. Olay, maçın da 20 dakika durmasına yol açtı. Maç tekrar başladıktan sonra Gist F.Bahçe'yi canlandırsa da G.Saray son bölüme 63-57 önde girdi. Fenerbahçe'nin hücumdaki statik oyunu ve Andric'in çabuk ayakları sayesinde G.Saray 34. dakikayı 73-62 önde geçti. Son 6 dakika, müthiş bir geri dönüş izledik. Tomas'ın biri mucize denilebilecek cinsten iki üçlüğü ile bitime 2 dakika kala F.Bahçe 76-76'yı buldu. Ardından da Engin'in penetre basketi ve Jerrels'ın smacıyla Fenerbahçe son dakikaya 80-76 önde girdi. Bu 1 dakikada bile maç gitti geldi. Lakovic'in hücumun son saniyesinde topu üçlük olarak Fenerbahçe potasına göndermesi ile 40 saniye kala fark 1'e indi: 80-79. F.Bahçe hücumunda Engin'in girmeyen topuyla ibre yine G.Saray'a döndüğünde bitime 22 saniye vardı. Doğrusu, G.Saray bu hücumu iyi kullanamadı. Yine de bitime 2 saniye kala Gordon bomboş bir üçlük kullandı. Top girmeyince F.Bahçe, Cumhurbaşkanlığı'nın rövanşını 80-79 ile aldı.

BUGÜN NELER OLDU