Potanın Perileri olimpiyatta iddialı

  • AA
  • Basketbol
  • Pazartesi 09.07.2012 11:56
2012 Londra Olimpiyatları hazırlıklarına İstanbul'da başlayan A Milli Kadın Basketbol Takımı oyuncularından Galatasaray Medical Park'lı Şaziye İvegin ile Fenerbahçeli Birsel Vardarlı, basına açıklamalarda bulundular.
Olimpiyatlara katılan milli sporcuların çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu anımsatan Şaziye, ''Şu anda olimpiyatlara giden sporcu sayısında kadın sayısı erkeklere oranla daha fazla. Ben de bu anlamda çok mutlu ve gururluyum. Kariyerimizde ilk defa olimpiyatlarda mücadele etme şansı yakaladık. Londra'ya gittiğimizde daha heyecanlı olacağımızı düşünüyorum. Olimpiyatlarda işimizi en iyi şekilde yapmayı istiyoruz. Biz hedefleri olan bir ekibiz. İnşallah çeyrek finale çıkarız ve iyi sonuçlar alabiliriz'' diye konuştu.

Ankara'da oynadıkları FIBA Londra olimpiyat elemelerinin ardından bir haftalık dinlenme süreci geçirdiklerini söyleyen Şaziye, ''Ankara'dan sonra bir haftalık bir dinlenme süreci oldu. İyi dinlendik. Şu anda program hakkında bilgi sahibi değilim ama kısa bir yükleme döneminden sonra hazırlık maçları yapacağız. Olimpiyatlara doğru tempomuzun düşeceğini tahmin ediyorum'' ifadelerini kullandı.

Milli oyuncu, ABD, Angola, Hırvatistan, Çin ve Çek Cumhuriyeti'nin bulunduğu A Grubu'nun, Rusya, Fransa, Avustralya, Büyük Britanya, Brezilya ve Kanada'nın bulunduğu B Grubu'na oranla daha avantajlı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Diğer gruba bakarsak biraz daha avantajlı bir gruba düştüğümüzü düşünüyorum. Birinci olarak çıkmayı çok isterdik ama gerçekçi bakmak gerekli. ABD'yi yenemeyiz demiyorum ama çok zor olacağını düşünüyorum. Onun için grubu ikinci veya üçüncü bitirerek diğer gruptan gelecek daha rahat bir rakiple karşılaşmak istiyoruz.''Birsel: ''ABD ile aynı grupta olmamız bizim için şans''

Olimpiyatlara katılmaktan dolayı yaşadığı sevinci dile getiren Birsel Vardarlı ise, ''Olimpiyatlara katılmamız hem bizim adımıza hem de ülkemiz adına çok büyük bir sevinç. Aslında olimpiyat elemeleri Avrupa Şampiyonası'na nazaran daha kolay oldu diyebiliriz fakat olimpiyatlar daha zor geçecek. Olimpiyatlar öncesinde 2-3 haftalık bir yükleme dönemimiz var. Gruplarımız da çekildi. Grupta olabildiğince yukarı sıralarda olup çeyrek finale çıkmak istiyoruz. Bunun için mücadele edeceğiz'' diye konuştu.

Birsel, olimpiyatlar öncesinde İstanbul'da yapacakları antrenmanda kondisyon ve taktik açıdan yükleme yapacaklarını söyleyerek, sakatlık yaşamayacakları bir hazırlık dönemi geçirmek istediklerini dile getirdi. Birsel, şunları kaydetti:

''Bir haftalık bir aranın ardından dinlenmiş bir şekilde geldik. Olimpiyatlar öncesinde kondisyon ve taktik yüklemesi yapılacak. Gitmeden ABD ve Hırvatistan ile hazırlık maçlarımız olacak. İnşallah sakatlıksız bir şekilde gidebilirsek. Ben çeyrek finali görebileceğimizi düşünüyorum.''
Olimpiyat oyunlarında mücadele edecekleri A Grubu'ndaki rakiplerini de değerlendiren Birsel, grupta iyi sonuçlar elde ederek çeyrek finale çıkmayı istediklerini ifade ederek, ''ABD'nin bizim grupta olması bence bizim için bir şans. Gruptan çıkmamız durumunda onlarla eşleşmeyeceğiz. ABD dışında Çin, Hırvatistan, Angola ve Çek Cumhuriyeti var. Biz bundan önce bu rakiplerimizin hepsiyle oynadık. hepsi bildiğimiz takımlar fakat maç oynamadan kazanılmıyor. Çekleri ve Hırvatları yenmek çok zor ama ben yeneceğimizi düşünüyorum. Sonrasında da çapraz eşleşmeden iyi bir rakiple eşleşiriz'' şeklinde konuştu.

Grupta ki rakiplerimiz:

Ay-yıldızlı ekip, Olimpiyat Oyunları'nda A Grubu'nda ABD, Angola, Çin, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan ile mücadele edecek.
Milliler ilk maçını 28 Temmuz'da Angola ile oynayacak.
30 Temmuz'da Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacak olan ''Potanın Perileri'', 1 Ağustos'ta ABD, 3 Ağustos'ta ise Çin ile karşılaşacak.
A Milli Kadın Takımı, gruptaki son maçında ise 5 Ağustos'ta Hırvatistan ile karşı karşıya gelecek.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN