''Avrupa şampiyonası 4 yılda bir yapılabilir''

Basketbolda 2 yılda bir yapılan Erkekler Avrupa Şampiyonası'nın yanı sıra, diğer kıta organizasyonlarının 4 yılda bir düzenlenmesi gündeme geldi.

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği'nin (FIBA) gündeminde olan konunun henüz proje aşamasında olduğu açıklanırken, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) FIBA ve Dış İlişkiler Direktörü Dr. Emir
Turam, basına yaptığı açıklamada, FIBA'nın bu yönde bir önerisinin bulunduğunu belirterek, ''FIBA Dünya'nın böyle bir düşüncesi var. Karar henüz kesinleşmedi, tartışılıyor. FIBA'nın gündeminde Avrupa Şampiyonası dahil, kıta şampiyonluklarını 4 yılda bir yapma yönünde bir çalışması var'' dedi.

FIBA Avrupa'nın bu konuda çekincelerinin bulunduğunu ifade eden Turam, ''Avrupa açısından bu takvimin iyi olup olmadığı yönünde tereddütler var. Avrupa basketbol açısından daha gelişmiş durumda. Diğer kıta organizasyonlarına göre Avrupa'da seyirci potansiyeli daha fazla. Kasım ayında FIBA Dünya'nın toplantısı olacak. Orada bu konu gündem maddesi olarak gelebilir. Karar çıkmayabilir. FIBA
Avrupa'nın yönetim kurulu, İsveç'te geçtiğimiz aylarda bunu tartışmıştı. Avantajından çok dezavantajlarının bulunduğu yönünde bir görüş çıkmıştı. Bu nedenle 4 yılda bir Avrupa Şampiyonası'nın düzenlenmesinin sakıncaları üzerinde duruldu'' diye konuştu.

Emir Turam, FIBA Avrupa'nın şampiyonayı düzenleyen ülkelerden ciddi bir gelir elde ettiğini ifade ederek, ''İki yılda bir yapılan organizasyonun ev sahibi belli bir miktarı FIBA Avrupa'ya ödemek zorunda. FIBA Avrupa'nın karşı çıkmasının bir nedeni de bu. Şampiyonaya kim ev sahipliği yaparsa o belli bir para ödemek zorunda'' dedi.

TBF'nin görüşü

TBF'nin bu konuyla ilgili görüşlerini de aktaran Emir Turam, şöyle konuştu:

''Kısa ve uzun vadeli ayrıntılara bakmak lazım. TBF, Avrupa Şampiyonası'nın çok etkili pazarlanabileceğini düşünüyor. Bu konuda ciddi adımlar atılmalı. FIBA Avrupa henüz bu yönde adımlar atmadı. Ciddi bir yönetim anlayışı ve pazarlama platformu kurulmalı.
Futbolda Avrupa Şampiyonası 4 yılda bir gerçekleştiriliyor. Yine de ciddi gelirlere ulaşıyorlar. Eleme maçları bile ciddi bir kamuoyu yaratıyor. Basketbolda ise eleme maçları 3.5 haftada tamamlanıyor.
Futbolda eleme maçlarını 2 seneye yayıyorlar. Bütün dünyada bu maçlar konuşulabiliyor. İlgi fazla oluyor ve sponsorlar destek veriyor. Çok daha iyi yönetiliyor. Biz şu anki modelle Avrupa Şampiyonası 4 yılda bir gerçekleştirilirse faydadan çok zararı olur diye düşünüyoruz. Doğru yapılanmayla olabilir.''

Turam, TBF'nin, Avrupa Şampiyonası'nı ürün olarak daha iyi değerlendirilebileceğini düşündüğünü dile getirerek, ''FIBA Avrupa organizasyonu yapan ülkeden para almak yerine iyi bir pazarlama ürünü haline getirebilir. Paydaşlara avantaj getirecek ve gelir getiren bir seviyeye çıkarılabilir. Başkanımızın da bu yönde konuşmaları oldu'' diye konuştu.

Basketbolda sezon içinde kulüplerin maç takviminin de futboldaki kulüplere göre çok farklı olduğuna dikkati çeken Emir Turam, ''Basketboldaki Avrupa Ligi'nin konumu çok farklı. Her hafta maç oluyor. Milli takımın maçlarını bu takvime sıkıştırmak zor olur'' dedi.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN