''Milli forma için seve seve geldim''

  • AA
  • Basketbol
  • Pazartesi 30.07.2012 12:00
A Milli Basketbol Takımı'nın deneyimli forveti Kerem Gönlüm, Enes Kanter'in milli takım kampına katılmamasının ardından Harun Erdenay'ın kendisine yaptığı daveti milli forma için seve seve kabul ettiğini söyledi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Kerem Gönlüm milli takımın İtalya kampında bulunmadığını hatırlatarak, Enes Kanter'in çağrılmasına rağmen takıma katılmamasının ardından menajer Erdenay'ın kendisine yaptığı daveti kabul ettiğini ifade etti.

Hazır olmadığı için Bulgaristan'daki turnuvada süre almadığını belirten tecrübeli oyuncu, ''Kampa çağrıldığımda izin istemiştim. Bormio'daki hazırlıklarda yer alamadım ama Enes Kanter'in milli takıma gelmeyeceğini söylemesinden sonra Harun Ağabey beni aradı. Milli takıma katılabilip katılamayacağımı sordu. Ben de tatildeydim ama milli forma söz konusu olduğu için seve seve geldim. Sofya'da turnuvaya gittik. Orada açıkçası tam hazır olmadığım için maçlara çıkmadım. Sadece antrenman yaptım. Eksikliklerimi gidermeye çalışıyorum. Yavaş yavaş forma girmeye başlıyorum. Bu hafta Adidas Cup ile beraber arkadaşlarımın, kardeşlerimin yanındaki yerimi alacağım'' ifadelerini kullandı.

-''Şu anda takımlarla alakalı zorlu veya kolay diye çok konuşmamak lazım''-

Takımın alışma sürecinden geçtiğini kaydeden Kerem, eleme grubundaki rakipleriyle ilgili yorum yapmaktan kaçınarak, ''Şuanda takımlarla alakalı zorlu veya kolay diye çok konuşmamak lazım. Önemli olan bizim ne yaptığımız. Takımımız Bormio'da zorlu bir süreçten geçti. İyi antrenmanlar geçti. Şimdi beraber oynamaya ve hocanın taktiklerini uygulamaya çalışacağız. Her geçen maç takım birbirine adapte olmaya başladı. Zaten yıllardır birbirini tanıyorlar ama aynı forma altında oynamayan arkadaşlarımız var. Onun için bir uyum yakalamaya çalışıyoruz. Hazırlık turnuvalarının bu anlamda önemli olduğunu düşünüyorum'' şeklinde konuştu.
Antrenör Bogdan Tanjevic'in Türk basketbolunu yakında tanıdığını vurgulayan Kerem, ''Hoca yıllardır Türk basketbolunun içinde. Çok önemli işler yaptı. Gençlerin önünü açtı. Takımı tanıyor ve dünya şampiyonasında yakalanan başarının ardından Türk basketbolunun geleceği hakkında genç oyuncuları kadroya çağırdı. Bence Türk basketbolu için çok önemli bir antrenör'' dedi.

-''Arkadaşlarımızın yaşları genç olabilir ancak çok tecrübeli oyuncular''

A Milli Takım kadrosunda yer alan oyuncuların genç olmasına rağmen tecrübeli oyuncular olduğunu ifade eden Kerem, ''Arkadaşlarımızın yaşları genç olabilir ancak çok tecrübeli oyuncular. Bunlar oynadıkları lig maçlarında kendi takımlarında çok ciddi süreler alıyorlar. Hiç oynamadan gelen, takımında az süre alan çok az oyuncu var. Onun için genç olmalarının bir handikap olarak görmüyorum. Onlar, bu formayı taşıyacak ve elemelerde iyi sonuçlar alacak kapasiteye sahip oyuncular'' şeklinde konuştu.

Türk basketbolunun geleceğinin parlak olduğunu anlatan Kerem, milli takımın Avrupa Şampiyonası elemelerini geçmek zorunda olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

''Avrupa Şampiyonası elemelerinde zorlu maçlar olacak ama Türk Milli Takımı her zaman Avrupa şampiyonları, dünya şampiyonaları hatta olimpiyatlarda oynayabilecek kapasiteye sahip. Ülke basketbolu olarak çok iyi durumdayız. Geleceğimiz çok parlak. Onun için elemelerle ilgili çok fazla konuşmak istemiyorum. Zaten Türk milli takımı oraları geçmek zorunda. Geçebilecek kapasiteye de sahip.''

Olimpiyatta mücadele eden Türk sporcuların hepsine başarılar dileyen deneyimli oyucu, ''Keşke bizde oralarda olsaydık ama geçen seneki şampiyonada aldığımız sonuçlarla orada yer alamadık. Dediğim gibi Türk basketbolu emin ellerde. Geleceğimiz çok parlak. İnşallah bu olimpiyatta olmadı ama bundan sonraki olimpiyatlarda Türk milli takımının da yer alacağına inanıyorum. Olimpiyatlarda yer alan ''Potanın Perileri'', ''Filenin Sultanları'' ve diğer tüm sporcularımıza başarılar diliyorum. Hepsiyle gurur duyuyoruz. Kazasız, belasız ve sakatlıksız bir olimpiyat diliyoruz'' ifadelerini kullandı.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN