F.Bahçe'nin maçında kavga!

Beko Basketbol Ligi'nde Fenerbahçe Ülker, Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni 74-50 yendi.

Karşılaşmaya iyi başlayan Fenerbahçe Ülker, ilk dakikalardan itibaren kontrolü elinde tuttuğu mücadelede ilk periyodu 14-9 önde geçti.
İkinci periyodun hemen başında İlkan Karaman ile 3 sayılık isabet bulan sarı-lacivertliler, ardından Kaya Peker ve Preldzic'in basketleriyle 12. dakikada 12 sayılık farka (21-9) ulaştı. Savunmadaki baskısıyla rakibine kolay sayı şansı tanımayan sarı-lacivertliler, uzun süre farkı çift haneli sayılarda tuttu. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ali Karadeniz ve Holston ile bulduğu sayılarla etkili olarak farkı kapatmaya çalışırken, Fenerbahçe Ülker devreyi 35-25 önde geçti.

Fenerbahçe Ülker ilk yarıda rakibine ribauntlarda 21-11 üstünlük kurarken, sarı-lacivertli ekipte oyuna giren 11 oyuncunun 10'u skora katkı yaptı. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde ise Ali Karadeniz, Holston, Sneed, Mutlu Demir ve Altan Erol olmak üzere 5 oyuncu skor üretti.

İkinci yarıya hücumda tutuk başlayarak 4 dakika sayı bulamayan Fenerbahçe Ülker karşısında, Ali Karadeniz, Prince ve Sneed ile bulduğu sayılarla farkı eriten Mersin Büyükşehir Belediyesi, 25. dakikanın başında skoru 35-32'ye getirdi. Bu dakikadan sonra temposunu artıran sarı-lacivertli ekip, rakibini durdurup, Bremer, Barış Ermiş, Bogdanovic, Kaya Peker ile sayılar üreterek 14-0'lık bir seriyle 29. dakikaya girildiğinde farkı 17 sayıya (49-32) yükseltti. Preldzic'in 3 sayılık basketiyle son dakikanın içinde 52-34'lük skorla 18 sayılık fark yapan Fenerbahçe Ülker, 3. periyodu 52-35 önde tamamladı.

Son periyotta kontrolü iyice eline alan, İlkan Karaman ile üst üste bulduğu sayılarla 34. dakikada farkı 26 sayıya (61-35) kadar çıkaran Fenerbahçe Ülker karşılaşmadan da 74-50 galip ayrıldı.

-Prince diskalifiye edildi-

Karşılaşmanın 24. dakikasında gelişen bir pozisyonda Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden Prince, Andersen'in yüzüne vurunca iki oyuncu arasında gerginlik yaşandı.

İkili arasında büyümesi muhtemel kavga, takım arkadaşlarının araya girmesiyle önlendi. Maçın hakemleri yaşanan tartışmayı değerlendirdikten sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden Prince'i diskalifiye ederek, sahanın dışına gönderirken, Fenerbahçeli Andersen'e de teknik faul verdiler.

Salon: Ülker Sports Arena
Hakemler: Fatih Söylemezoğlu, Ziya Orhon, Ahmet Ersan Ergüler

Fenerbahçe Ülker: Barış Ermiş 7, Ömer Onan, Bogdanovic 9, Batiste 4, Andersen 2, Kaya Peker 8, Preldzic 9, İlkan Karaman 15, Bremer 10, Can Maxim Mutaf 4, Oğuz Savaş 4, Sato 2

Mersin Büyükşehir Belediyesi: Holston 7, Hakan Köseoğlu 4, Prince 2, Ali Karadeniz 16, Mutlu Demir 7, Altan Erol 1, Sneed 13, Hakan Erol

1. Periyot: 14-9
Devre: 35-25
3. Periyot: 52-35
Diskalifiye: 23.49 Prince (Mersin Büyükşehir Belediyesi)
Beş faulle çıkan: 34.12 Oğuz Savaş (Fenerbahçe Ülker)

Pianigiani: "Yavaş yavaş sistemimizi oturtacağız"

Fenerbahçe Ülker Başantrenörü Simone Pianigiani, her gün yeni bir adım atarak takımın sistemi oturtacaklarını belirtti.

Beko Basketbol Ligi'nde Mersin Büyükşehir Belediyesi karşısında 74-50'lik sonuçla alınan galibiyetin ardından düzenlenen basın toplantısında, son dönemde sakatlık sorunları nedeniyle tam takım olarak antrenman yapamadıklarını belirten Pianigiani, özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

''Çok değişik durumlar yaşıyoruz şu anda. Her maçtan sonra yorum yapmak, bu nedenle zor olabiliyor. Sato gibi bize faydası olan oyuncular, şu an tam katkı veremiyorlar. Antrenmanlarımız da tam takım olarak geçemiyor. Her gün yeni bir adım atarak, yeni bir alanda daha iyi oluyoruz. Bugün de çok önemli bir adım attılar. Savunma ve ribaunt olarak beğendim oyuncularımı. Her gün yeni adımlar atarak, yavaş yavaş sistemimizi oturtacağız.''

Fenerbahçe Ülkerli oyuncu Bremer ise maçla ilgili değerlendirmesinde, ''Genel olarak bu maça agresif savunmayla oynamak için çıktık. Mümkün olduğunca az top kaybı yapmak istedik. Ara ara düşüşlerimiz oldu ama onun dışında iyiydik'' dedi.

-Babaoğlu'nun açıklaması-

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başantrenörü Mete Babaoğlu, hakemlerin verdiği kararları eleştirip, Prince ile Andersen arasında yaşanan gerginliğin ardından kendi oyuncusuna verilen diskalifiye kararının ağır olduğunu savundu.

Kendileri adına iyi bir maç olmadığını kaydeden Babaoğlu, Prince'in diskalifiye edilmesinden sonra oyunun yönünün değiştiğini anlatarak, şunları söyledi:

''Yıllardır bu ülkede basketbol antrenörlüğü yapıyorum ve yıllardır da özellikle deplasmanlarda büyük takımlara karşı oynarken çoğu zaman çalınan düdüklerdeki tercihler, sahadaki atmosfer, hep dışarıdan gelen takımın aleyhine oluyor. Bugün de biraz öyle olduğunu düşünüyorum.''

Sahadaki mücadelede sertliğe izin verildikçe maç içindeki elektriklenmenin de artacağını kaydeden Babaoğlu, Prince-Andersen arasındaki tartışmaya değinerek, ''Atılması gerekiyorsa her iki oyuncunun da atılması lazımdı. Ya da her iki oyuncuya da teknik faulle geçiştirilebilirdi. Ağır bir karar oldu. Oyunun bütün momentumu değişti. Devreye mağlup girsek de momentumu elimize geçirdik ve ağır ağır rakibimize yaklaşıyorduk. Oyuncu çıkınca rotasyon daraldı. Bunu bir eleştiri olarak değil, bir serzeniş olarak söylüyorum. Biz de bu ülkede vergi veren, bu ülkede ter akıtan, bu ülkede birçok sporcuyu yetiştiren insanlarız. Bizleri değerlendirirken insanların daha dikkatli ve yapıcı davranması lazım'' şeklinde konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi oyuncusu Hakan Köseoğlu da Fenerbahçe Ülker deplasmanının her zaman zor olduğunu, Prince-Andersen tartışmasının ardından Prince için verilen diskalifiye kararının maçın sonucunu etkilediğini savunarak, şunları kaydetti:

''Bu deplasman her zaman zordur. İlk yarıyı 10 sayı geride kapattık ama savunma bölümünde daha iyi oynadığımızı düşünüyorum. Üçüncü periyotta momentumu aldığımız sırada, istemediğimiz bir olay oldu. Bu, bütün seyirciyi de uyandırınca oyun onların momentumuna geçti. Hakemlerin de onlara müsamaha göstermesi seyirciyle beraber bu farkın oluşmasını sağladı. Suni fark olarak görüyorum. O olay olmasaydı bu sonucun olacağını düşünmüyorum.''

BİZE ULAŞIN