İşte rakiplerimiz

Slovenya'daki 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın kuraları çekildi.

Slovenya'nın ev sahipliği yapacağı 2013 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası finallerinde Türkiye, Rusya, Yunanistan, İtalya, Finlandiya ve İsveç ile eşleşti.

Slovenya'da, 4-22 Eylül 2013 tarihlerinde yapılacak şampiyonanın kura çekimi, ülkenin turistik mekanlarından Postonja Mağarası'nda gerçekleştirildi.

Kura çekiminde Türkiye'yi, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Türkiye'nin Ljubljana Büyükelçisi Serra Kaleli, erkek milli takımlardan sorumlu yönetim kurulu üyesi Harun Erdenay, Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş ve Dış İlişkiler Sorumlusu Emir Turam temsil etti. Eski milli basketbolculardan İbrahim Kutluay da kura çekiminde yer aldı.

Kura çekimine 5. torbadan katılan Türkiye, (D) Grubu'nda, Rusya, Yunanistan, İtalya, Finlandiya ve İsveç ile mücadele edecek.

Ay yıldızlılar, maçlarını ülkenin Adriyatik kıyısındaki en büyük kenti Koper'de oynayacak. (A) Milli Takım, şampiyonanın elemelerinde mücadele ettiği İtalya ile aynı gruba düştü.

Kura çekimi sonrasında gruplar şöyle oluştu:

(A) Grubu: Fransa, Büyük Britanya, Almanya, Ukrayna, Belçika, İsrail.

(B) Grubu: Makedonya, Litvanya, Karadağ, Bosna Hersek, Letonya, Sırbistan.

(C) Grubu:
İspanya, Slovenya, Hırvatistan, Polonya, Gürcistan, Çek Cumhuriyeti.

(D) Grubu:
Rusya, Yunanistan, İtalya, Finlandiya, TÜRKİYE, İsveç.

(A) Milli Erkek Basketbol Takımı'nın 2013 yılında Slovenya'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'ndaki rakiplerinden Rusya FIBA sıralamasında 6, Yunanistan 4., İtalya 21., Finlandiya 48. durumda bulunurken, İsveç ise sıralamada yer almıyor.

FIBA sıralamasında 7. durumda bulunan ''12 Dev Adam'', (D) Grubu'nda Rusya, Yunanistan, İtalya, Finlandiya ve İsveç ile bir üst tura çıkmak için mücadele edecek.

-Rusya-

Rusya Milli Takımı, Slovenya'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'na, Olimpiyat Oyunları'nda yer aldığı için direkt katılma hakkını elde etti.
David Blatt'in ayrılması sonrasında henüz yeni bir antrenörle anlaşmayan Rusya Milli Takımı, son olarak 2011 yılında Litvanya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda üçüncülük mücadelesinde Makedonya'yı 72-68'lik skorla mağlup ederek bronz madalyanın sahibi olmuştu. 2007 yılında İspanya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda ipi göğüsleyen Rusya Milli Takımı'nın, toplamda dört madalyası bulunuyor.

Minnesota Timberwolves ile anlaşarak yeniden NBA'de forma giymeye başlayan Andrei Kirilenko'nun liderliğini üstlendiği Rusya Milli Takımı'nın kadrosunda, Alexey Shved (Minnesota Timberwolves), Sergey Monya (BC Khimki), Viktor Khryapa (CSKA Moskova) ve Vitaly Fridzon (BC Khimki) gibi önemli isimler oynuyor.

BİZE ULAŞIN