Sağlam&hazır olalım, yeter

TBF Başkanı Demirel, "Euro-2013'e en iyi oyuncularla en iyi şekilde hazırlanalım, ilk turu geçip 2. turdaki rakiplerimizle boy ölçüşürüz" dedi

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Euro-2013'teki şansımızı SABAH'a değerlendirdi. Demirel, "İtalya Yunanistan ve Rusya Avrupa basketbolunda geleneği olan ülkeler. Ama biz de güçlüyüz. Diğer gruplara baktığımızda, böyle 4 güçlü takım yok. Üç takımın çıkacak olması da birinin dışarda kalacak olması anlamına geliyor. Bu da işin ciddiyetini gösteriyor. Finlandiya ve İsveç de iyi takımlar ama yine de bu dörtlü ayarında değiller. Önemli olan bu şampiyonaya en iyi oyuncularla, en iyi şekilde hazırlanarak gidebilmek. Bu taktirde biz bu gruptan bir üste tura çıkabilecek ve diğer gruptan gelebilecek takımlarla mücadele edebilecek güçteyiz" dedi.

KURADA ŞANSIMIZ YOK!
Demirel, "Grupta 4 takımın da şansı eşit. Dört takım da hem en iyi dereceyi yapabilir hem de elenebilir. Her maç çok önemli. Rakiplerin birbirleri ile oynayacağı maçlar da... Çok hazır bir şekilde ilk tur maçlarına gitmeliyiz. Litvanya'da da aynı şekilde ilk turda zorlu bir gruba düşmüştük ve burada aynısı oldu. Kura çekimlerinde şanslı olamıyoruz" ifadesini kullandı.

ENES'İN BORCU TÜRKİYE'YE
Kadroda NBA'deki oyuncularımızın da olacağının altını çizen Demirel, "Milli Takım kapısı herkese açık. Gereken herkes kadroda olacak. Hido gençlerin yanında Milli Takım'ın başarısı için görev yapacaktır. Önemli olan formda ve sağlıklı olması. Başarılı bir şampiyona geçirip madalya ile veda edeceğini düşünüyorum; eğer ayrılacaksa" dedi. Demirel, elemeler için kadroya çağrılmasına rağmen gelmeyen Enes Kanter'e de değindi: "Milli forma kutsaldır. Bir sporcunun hiç bir şekilde bayrağına, ülkesine ve insanlarına karşı hata yapmaması gerekir. Enes çok yetenekli ve değerli bir oyuncu ama davranışı kabul edilemez. Kendini affettirmeli. Biz hem tüm sporculara hem de halkımıza karşı sorumluyuz. Enes üzerine düşeni yaparsa, bir şans daha bulabilir" ifadesini kullandı.

12 DEV ADAMIN MAÇ PROGRAMI
İLK RAKİP FİNLANDİYA
Karşılaşmaları Koper şehrinde oynanacak olan D Grubu'nun maç programı şöyle:
4 Eylül 2013 İsveç - Yunanistan Rusya - İtalya TÜRKİYE - Finlandiya
5 Eylül 2013 Finlandiya - İsveç İtalya - TÜRKİYE Yunanistan - Rusya
7 Eylül 2013 İtalya - Finlandiya Rusya - İsveç TÜRKİYE - Yunanistan
8 Eylül 2013 Finlandiya - Rusya Yunanistan - İtalya İsveç - TÜRKİYE
9 Eylül 2014 Yunanistan - Finlandiya TÜRKİYE - Rusya İtalya - İsveç

BİZE ULAŞIN