İspanyol basketbolunda kriz

Cumartesi 25.05.2013 00:00
ABONE OL
İspanya'da Profesyonel Basketbolcular Derneği (ACB) ve Basketbol Kulüpler Birliği (ABP) yetkilileri, İspanyol hükümeti adına spordan sorumlu devlet sekreteri Miguel Cardenal'in arabulucuğunda 10 saat süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varamaması nedeniyle basketbolcular yarından itibaren süresiz greve çıkacak.

Taraflar, yayımladıkları yazılı açıklamalarda birbirlerini "uzlaşmasız tavır alma" ve "esnek olmama" gibi gerekçekelerle itham ederken, İspanya'da basketbolun geleceğinin belirsiz durumu devam ediyor.

ABP, 1993 yılından bu yana yürürlükte olan toplu sözleşmenin yenilenmesi için mevcut durumda 25 bin avro olan asgari maaşların yükseltilmesini, maaşlar için kurulan fona daha fazla kaynak aktarılmasını, sosyal fonun korunmasını, Noel tatillerinde lige ara verilmesini, İspanya'da oynayan AB ülkeleri dışındaki basketbolcuların da toplu sözleşmeye dahil edilmesini istiyor.

Taraflar arasındaki görüşmelerde anlaşmazlığa sebep olan en önemli sorunun, basketbolcular sendikasının yüzde 100 finansmanının ACB tarafından karşılanmasını isteyen ABP'nin tavrı olduğu iddia ediliyor.

İspanya 1. Basketbol Ligi'nde play-off programına göre ikinci maçların yarın oynanması gerekiyor. ACB Genel Direktörü Albert Agusti, tüm gelişmelere rağmen İspanya'daki basketbol kulüplerinin pazar günkü maçlarını oynamak için öngörülen saatte sahada olacakları söyledi.