Defalarca yüz üstü bıraktı

Gelenekselleşen Enes Kanter krizi yine hortladı. Ancak bu kez kendisinin iddia ettiği gibi siyasi olaylar değil, defalarca yüz üstü bıraktığı takım arkadaşlarının tepkisi onu kadrodan uzaklaştırdı. "Fetullahçı olduğum için kadro dışı bırakıldım" diyen Kanter'e, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay'dan ise tokat gibi yanıt geldi!

Defalarca yüz üstü bıraktı
Enes Kanter yine 12 Dev Adam'da krize neden oldu. 2012'de NBA'de oynayacağı gerekçesiyle A Milli Takım'a katılmayı reddettiği günden beri her önemli turnuva öncesi yaşanan olaylar Eylül ayında başlayacak olan Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesinde de tekrarladı. Başantrenör Ergin Ataman'ın açıkladığı aday kadroda yer almadığını öğrenen 2.08'lik oyuncu, bunu siyasi görüşüne bağlamış ve ayrımcılık yapıldığını iddia etmişti. Enes Kanter, dün de bu yöndeki görüşlerini twitter hesabından açıklamaya devam etti.

ARKADAŞLARI TER DÖKERKEN O...
Ancak buzdağının görünmeyen kısmı çok farklı. Zira A Milli Takım'a seçilen oyuncular da sürekli Enes Kanter krizi yaşanmasından son derece rahatsızlar. Kendileri yoğun sezonların ardından gelen uluslararası turnuvalarda da ay-yıldızlı forma ile mücadele ederken, şov kızlarıyla resim çektirip internetten paylaşan Enes Kanter'e içerleyen oyuncular, özellikle 2013'te Slovenya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda Yunanistan'a kaybettiğimiz ve üst üste üçüncü yenilgimizi aldığımız grup maçından sonra attığı twit bardağı taşıran son damla oldu.

BİR TELEFON AÇIP, ÖZÜR DİLEMEDİ
Basın toplantısında Ergin Ataman'ın da belirttiği gibi Enes Kanter'in kendilerinden bir kere bile özür dilememesi de milli basketbolcuların bu oyuncuya cephe almasına yol açtı. Enes'in ayrıca kendisini takımdan üstün gören davranışları da tepkiyi arttırdı. Oyuncularının bu tepkisini gözlemleyen başantrenör Ergin Ataman da turnuva sırasında sorun yaşamamak için kendisinin çok istemesine rağmen Enes Kanter'i Euro-2015 aday kadrosuna almadı.

TÜRKİYE YENİLDİ O SEVİNDİ!
Enes Kanter, 2012 yılında A Milli Takım kampına katılmayı reddetti. Bunun üzerine o dönemin Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Enes'in bir daha Milli Takım'a davet edilmeyeceğini kamuoyuna duyurdu. Yıldız oyuncu, daha sonra Milli Takım, 2013 Avrupa Şampiyonası'nda Yunanistan'a yenilip, gruptan çıkma şansını yitirince, Twitter hesabından "Hahahahaha" mesajını gönderdi ve ipler tamamen koptu.

GEÇEN SENE SİYASİ OLAYLAR MI VARDI?

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, Enes Kanter'in Milli Takım kadrosuna alınmamasına yönelik tepkileri için, "Bu kadar büyütülecek bir olay değil. Enes'i 3 yıl çağırdık, gelmedi. Bu durum, Ergin Ataman'ın takdiriydi. Ergin Ataman, geçen yıl kendisini çağırmıştı, Enes 30 gün İstanbul'da kaldı, ancak bir yemek bile yiyemediler. Ayrıca geçen sene siyasi olaylar var mıydı? Enes'in bu kendi açıklaması. Yorum yapmam doğru olmaz, ama 3 yıldır zaten gelmiyor" değerlendirmesinde bulundu.

BİZE ULAŞIN