Teşekkürler çocuklar

İtalyanları, Almanları dize getirdiler ama 27 bin kişinin desteğini alan Fransa'yı deviremediler. Eurobasket 2015'e veda ikinci turda veda eden 12 Dev Adam Olimpiyat şansını da kaybetti...

Teşekkürler çocuklar
Çalıştık, didindik, zorladık ama başaramadık. Çeyrek final bileti Fransızların...

Berlin'de yolculuğumuz başladığında hepimiz biliyorduk ki bu Milli Takım yetenek düzeyi olarak bir madalya adayı değildi ama iyi karaktere sahip, mücadeleci oyunculardan kuruluydu. Bu takım çabalayacaktı, yardımlaşacaktı, sert oynayıp yıldıracaktı. Ölüm grubunda olmasına rağmen bu yol haritasına birebir uyup Almanya, İtalya ve İzlanda'yı deviren Ergin Ataman'ın öğrencileri, ilk 3 dışında kalıp karşısında turnuvanın favorisi, ev sahibi Fransa'yı görmeyi hak etmemişti. Berlin'den Lille'e taşınırken Parker'lı, Batum'lu, Gobert'li Fransızlar'ın hele ki evindeki 27 bin seyirci önünde favori olduğu bu maçta Bobby'den Semih'e, Sinan'dan Cedi'ye, Ersan'a herkes elinden geleni yaptı ama bazen istemek yetmez. İlk çeyreği önde kapatan, üçüncü çeyreğin ortalarına kadar direnen milliler 76-53 kaybedip Olimpiyat elemeleri şansını yitirdi. İstediğimiz dereceyi alamamamıza rağmen bizleri gururlandıracak, yenilgiye rağmen başımızı eğmeyecek bir milli takım oluşturan herkes bir teşekkürü hak ediyor.

Zayıf kaldık

Milli Takım Başantrenörü Ergin Ataman, Fransa'daki saha dışı organizasyondan yakınırken, parkede ise kenardan katkı getirmekte zayıf kaldıklarını söyledi. Ataman, "Fransa çok güçlü bir takım. İlk 15 dakika oyundaydık. Kenardan gelen oyuncuların sayı katkısı 35'e 13 oldu. Fransa'yı tebrik ediyorum" diye konuştu.

Ritmimizi kaybettik

Furkan Korkmaz, "Oyuna iyi başladık. Amacımız oyunu dağıtmaktı. İlk çeyrekte takım olarak iyi oynuyorduk. Ama daha sonra ritmimizi kaybettik ve rakibimiz iyi bir takım olduğunu gösterdi" dedi. Bu arada şampiyonada bugünkü program şöyle: 13.00 Hırvatistan-Çek Cum. 15.30 Sırbistan-Finlandiya. 19.30 İsrail-İtalya, 22.00 Litvanya-Gürcistan.

Yunanlar 2. yarıda

Slovenya'da düzenlenen Eurobasket 2013'te 11. olan Yunanistan bu kez çeyrek finale adını yazdırdı. Belçika karşısında zorlandığı ilk yarıyı 34-31 önde tamamlayan Yunanistan, ikinci yarıya sistemini değiştirip 3 kısa ile başlayarak oyunun hakimiyetini ele geçirdi. 21-3'lük seri ile maçı koparan Yunanistan karşılaşmadan da 75-54 galip ayrıldı. Yunanistan çeyrek finalde Polonya'yı 80-66 yenen İspanya ile eşleşti.
BİZE ULAŞIN