"Avrupa Şampiyonası'nda gruptan çıkmak başarıdır"

Türkiye Basketbol 1. Ligi'nin yeni ekiplerinden Acıbadem Üniversitesi'nin yeni transferi ve eski milli basketbolcu Kerem Tunçeri, A Milli Basketbol Takımı'nın, 2015 Avrupa Şampiyonası'nda çok iyi maçlar oynadığını belirterek, "Gruptan çıkmak başarıdır" dedi.

Avrupa Şampiyonası'nda gruptan çıkmak başarıdır
Kerem Tunçeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, A Milli Takım'ın bir geçiş süreci içinde olduğunu ve senelerdir başarı elde edilemediğini kaydederek, "Avrupa Şampiyonası'nda çok iyi maçlar çıkardık. İtalya ve Almanya'yı yenmemizi kimse beklemiyordu. O yüzden bence gruptan çıkmak başarıdır. Hepsi çok iyi mücadele ettiler, hepsini kutluyorum" diye konuştu.

Milli takımın gençleştirilmesini doğru bulduğunu anlatan tecrübeli basketbolcu, ay-yıldızlı takımda yeni oyunculara ihtiyaç duyulduğunu aktararak, şunları söyledi:

"Avrupa'nın en iyi birinci ve ikinci ligi diye konuşuyoruz. Türk basketbolunun ilk 4 içinde olması gerekiyor. Bu başarıyı yakalamak için milli takım bazında bir şey yapılması gerekiyor. Altyapı milli takımlarında gayet başarılıyız ama bunun üstyapıya yansıması gerekiyor. İnşallah gençler kendi takımlarında istedikleri süreyi bulur, tecrübe kazanırlar ve daha sonra da A Milli Takım'a bunu yansıtırlar."

"LİGİN İSMİ ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL"

Kerem Tunçeri, Acıbadem Üniversitesi tercihiyle ilgili ise "Basketbol oynamak için ligin ismi çok önemli değil" ifadesini kullandı.

Acıbadem Üniversitesi'nin basketbolda ilerisi için bir "yatırım hedefi" olduğunu dile getiren 36 yaşındaki basketbolcu, İstanbul dışında bir takımda oynamak istemediği için birçok kulübün içinden Acıbadem Üniversitesi'ni seçtiğini vurguladı.

Tecrübeli bir ekip olduklarını kaydeden Kerem Tunçeri, çocukluk arkadaşlarıyla tekrar buluştuğu Acıbadem Üniversitesi ile hedefledikleri Basketbol Süper Ligi'ne yükseleceklerine inandığını belirtti.

Eski milli oyuncu, birkaç yıl daha basketbol oynamayı hedeflediğini, basketbolu sevdiği için bırakmayı düşünmediğini kaydetti.

Kendisinin bir alt ligde basketbol oynamasını garip karşılayanların olduğunu vurgulayan Kerem Tunçeri, "Basketbol oynamak için ligin ismi çok önemli değil. Basketbolu seviyorum, kendime hala iyi bakıyorum, idmanlarda çok çalışıyorum. Formumdan bir şey kaybetmedim" değerlendirmesinde bulundu.

Kerem Tunçeri, 1. Lig'de çok kaliteli ekiplerin olduğunu ve ligin çok zorlu geçeceğini belirterek, şöyle konuştu:

"Her takım birbirini yenebilecek kapasitede, o yüzden biz iyi çalışarak sezon sonunda üst lige yükselen ekip olacağımıza inanıyoruz. Bana göre Avrupa'nın en kaliteli ikinci ligiyiz. Bu sezon 1. Lig'de, Süper Lig'de mücadele edecek takımlara gerek kadro yapısı gerekse organizasyonlarıyla kafa tutacak takımlar var. O yüzden bu sezon heyecanlı ve seyir zevki yüksek olan kaliteli bir lig olacağını düşünüyorum."

BİZE ULAŞIN