Kasten adam yaralamadan soruşturma açıldı

Kasten adam yaralamadan soruşturma açıldı

Aziz Yıldırım’ın başkanlığı tehlikede… Yıldırım; ceza alır, güvenlik tedbiri olarak seyirden yasaklanma kararı çıkarsa, yasak süresince yöneticilik yapamayacak

  • Basketbol
  • Salı 09.05.2017
Yakın Doğu Üniversitesi ile Fenerbahçe arasında oynanan Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi play-off final serisi ilk maçı öncesi yaşanan tokatlama olayı nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan sonra savcılık da düğmeye bastı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım hakkında, basketbol maçında tokat attığı Yakın Doğu Üniversitesi Başkanı Işık Eyigüngör'ün şikayeti üzerine 'Kasten yaralama' suçundan soruşturma başlattı. Yıldırım'ın hareketi için 6222 sayılı Sporda Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un 17. maddesi ile Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri devreye girecek. Tokat atmak TCK'nın 86. maddesindeki kasten yaralama fiiline karşılık geliyor. Yani bu da kişi hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılabileceği anlamına geliyor.

DİSİPLİN CEZALARI BELLİ OLDU
Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile Yakın Doğu Üniversitesi Başkanı Işık Eyigüngör arasında Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi play-off final serisi ilk karşılaşması öncesi yaşanan olaylar hakkında kararını verdi. Dün toplanan Disiplin Kurulu, rakip kulüp başkanına attığı tokat sebebiyle Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a altı ay hak mahrumiyeti ve 40 bin lira para cezası verdi. Kurul ayrıca, Yakın Doğu Üniversitesi Kulübü Başkanı Işık Eyingüngör'e Aziz Yıldırım'a yönelik hareketi sebebiyle bir ay hak mahrumiyeti ve yedi bin 500 lira para cezası verildiğini duyurdu. Aziz Yıldırım, aldığı cezaya karşın basketbol müsabakalarını tribünden veya locadan izleyebiliyor, protokol tribünü ile oyun alanına ise 5 metreden fazla yaklaşamıyor.

NELER YAŞANDI?
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, kendisine 'Hoş geldiniz' demek için elini uzatan Yakın Doğu Üniversitesi Başkanı Işık Eyigüngör'e tokat atmıştı. Eyigüngör, önceki akşam saatlerinde Kadıköy Rıhtım Karakolu'na giderek Aziz Yıldırım'dan şikayetçi olmuş ve darp raporu almıştı.

Avukat Alpay Köse yaşananları SABAH'a yorumladı:
SEYİRDEN MEN ALIRSA...

"6222'de çeşitli hükümler var. 17'nci maddede 'Spor alanlarında kasten yaralama' ibaresi var. Burada verilecek ceza, Türk Ceza Kanunu ile aynı cezayı hükmediyor. 6222'de buna özel bir ceza yok. Burada asıl nokta 18. maddede yer alan seyirden men tedbiri… Bir kişi hakkında soruşturma başlatıldığı zaman seyirden men tedbirinin uygulatılması gerekiyor. Ne ceza verilirse verilsin, seyirden men cezasının uygulanması şart. Seyirden men ne demek? Hiçbir spor sahasına, stadyuma veya antrenman sahasına girememeyi gerektiriyor. 18. maddenin 10'uncu fıkrasındaki hüküm de önemli. O da 'seyirden men alan kişi, hiçbir şekilde kulüp yöneticiliğinde bulunamaz, varsa yöneticiliği düşer' diyor. Burada Aziz Yıldırım bir seyirden men cezasına maruz kalırsa, bu süre boyunca başkanlığını yapama- Avukat Alpay Köse yacağı anlamına gelir."

6222'nin ilgili maddeleri ne diyor?
- MADDE 17 –

(1) Spor alanlarında kasten yaralama suçunun veya mala zarar verme suçunun işlenmesi halinde şikayet şartı aranmaksızın 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerine göre cezaya hükmolunur. Spor alanları ve bu alanlardaki eşya, mala zarar verme suçu bakımından kamu malı hükmündedir.
- MADDE 18 –
(1) Kişinin, bu kanunda tanımlanan veya yollamada bulunulan ilgili kanunlardaki suçlardan dolayı mahkemece kurulan hükümde, hakkında güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını seyirden yasaklanmasına karar verilir.
(10) Bu kanun hükümlerine göre hakkında güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını seyirden yasaklanma kararı verilen kişi, yasak süresince spor kulüplerinde ve federasyonlarda ve taraftar derneklerinde yönetici olamaz; spor müsabakalarında hakem, temsilci veya gözlemci olarak görev yapamaz.

TÜRKOĞLU: TASVİP ETMİYORUZ
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, yaşananları değerlendirdi. Türkoğlu, "Basketbolumuzu bu tür olaylardan arındırmak üzere kararlı duruşumuza devam edeceğiz. Tasvip etmeyeceğimiz bu olay nedeniyle duyduğum üzüntüyü paylaşır; benzer olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağından kimsenin kuşkusunun olmamasını isteriz" dedi.

İKİNCİ RANDEVU BUGÜN
Olaylı başlayan Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi play-off final serisinde ikinci maç bugün... İlk mücadeleyi 78-70 kazanarak, 1-0 öne geçen Yakın Doğu Üniversitesi, Fenerbahçe'yi saat 19.00'da Caferağa'da konuk ediyor.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN