Steve Kerr: "Draft edilmeyen oyuncular koleje dönebilmeli."

NBA’de kolej oyuncularının drafta katılma kriterlerine ilişkin sorunlar gündemdeki yerini korurken son şampiyon Golden State Warriors koçu Steve Kerr de konuyla ilgili yaptığı açıklamada NBA draftında seçilemeyen oyuncuların kolej kariyerlerine devam edebilmeleri gerektiğini söyledi.

Steve Kerr: Draft edilmeyen oyuncular koleje dönebilmeli.

Warriors koçu Steve Kerr konuyla ilgili yaptığı açıklamada draft kriterlerine ilişkin düzenin böyle devam etmemesi gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti "Hepimiz neler olduğunu biliyoruz. Çocuklar için en doğru olanı yapalım ve onlara bazı seçenekler sunalım. NBA ve NCAA ile birlikte çalışalım ve doğru sistemi bulalım. Herkes gözünü açarsa bunu başarmanın kesinlikle mümkün olduğunu düşünüyorum."

Mevcut sistemde NBA draftına katılmak üzere kolejden ayrılan ve bir menajerle anlaşan oyuncular NBA draftında seçilmeseler dahi koleje geri dönemiyorlar.

"NE ZARARI VAR?"

Kerr bu durumu şöyle değerlendirdi "NCAA'in bakması gereken şeylerden biri, bir çocuk menajerle anlaşıyor ancak draftta seçilmiyorsa onu tekrar NCAA bünyesine dahil etmek olmalı. Neden bu yapılmıyor? Ne zararı var? Amatörlük ve bunun gibi şeylerden bahsediyoruz ancak bir çocuk için gerçekten doğru olanı yapmaya çalışıyorsanız ve drafta katılan çocuk draftta seçilemiyorsa onu tekrar NCAA'e kabul edin. Çocuklar için iyi bir şey yapın.

NBA draftına katılma kararı alan oyuncular; bir menajerle anlaşmamaları ve drafta girmekten çekildiklerini süresi içerisinde açıklamaları halinde kolej kariyerlerine devam etme hakkına sahip oluyorlar. Geçtiğimiz yıl Ömer Faruk Yurtseven bu tercihi kullanarak kolej kariyerine devam etmişti.

NCAA oyuncuları, profesyonellik yasağı çerçevesinde bir menajerle anlaşamıyor veya herhangi bir ücret alamıyorlar.

BİZE ULAŞIN