Çin'den Houston Rockets'a karşı bir hamle daha

Çin'de devlet televizyonu CCTV, Amerikan Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Houston Rockets Genel Menajeri Daryl Morey'in, Hong Kong Özel İdare Bölgesi'ndeki hükümet karşıtı protestolara destek veren paylaşımının ardından NBA takımlarının Çin'de oynayacağı hazırlık maçlarını yayınlamama kararı aldı.

Çin'den Houston Rockets'a karşı bir hamle daha
Salı 08.10.2019 20:00
Son Güncelleme: Salı 08.10.2019 20:44
ABONE OL

BBC'nin haberine göre, Çin'de NBA maçlarının yayın hakları elinde bulunan CCTV, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Morey'in paylaşımının yarattığı rahatsızlık nedeniyle Los Angeles Lakers ve Brooklyn Nets takımlarının Şangay ve Şıncın şehrinde oynayacakları 2 hazırlık maçının televizyon yayınını iptal ettiğini duyurdu.

Ulusal egemenlik ve sosyal istikrarı ilgilendiren konuların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, kanalın NBA ile olan tüm ilişkilerini yeniden gözden geçireceği ifade edildi.

Bu arada, Brooklyn Nets takımının oyuncularının Şangay'daki bir lisede katılacağı etkinlik, başlama saatinden 2 saat önce iptal edildi. Organizasyonun iptali için herhangi bir gerekçe gösterilmedi.


Houston Rockets genel menajeri Daryl Morey


ABD-ÇİN GERGİNLİĞİ NBA'YE SIÇRADI

Houston Rockets Genel Müdürü Daryl Morey'in Hong Kong'daki gösterilere destek veren "Özgürlük için mücadele, Hong Kong'a destek." ifadelerini içeren Twitter paylaşımı, Çin'de tepkilere neden olmuştu.

Çin Basketbol Ligi, Houston Rockets ile bağlarını askıya almış, bazı televizyon kanalları, Houston Rockets'ın maçlarını yayımlamayacağını duyurmuş, bazı şirketler ise sponsorluklarını geri çekmişti.


Çin Basketbol Federasyonu Yao Ming, NBA kariyerinin tamamını Houston Rockets formasıyle geçirdi.


Tepkiler üzerine Houstan Rockets Genel Menajeri Morey söz konusu paylaşımını silerken, NBA yönetimi de Morey paylaşımından üzüntü duyduklarını belirten bir açıklama yapmıştı.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Missouri Senatörü Cumhuriyetçi Josh Hawley ise NBA'yi çıkarları için Çin'e "boyun eğmekle" suçlamış, NBA'ye Çin'deki sezon öncesi maçlarını iptal etmesi çağrısında bulunmuştu.

"Özür dilemiyoruz"

NBA Başkanı Adam Silver, Çin cephesinden gelen tepkiler üzerine bugün konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Morey'nin ifade özgürlüğü hakkını kullanması sebebiyle özür dilemeyeceklerini açıkladı.


NBA Başkanı Adam Silver, Morey'nin ifade özgürlüğü hakkını kullandığını belirtti.


"Houston Rockets genel menajeri olarak Daryl Morey, bir çalışanımız olarak sahip olduğu bir hakkı kullandı. Söylemek istediğim şey ifade özgürlüğü hakkını kullanmanın sonuçları olduğu ve bu sonuçlarla yaşamak zorundayız."