Hayatımda görmedim!..

Bakan Kılıç, yeni yasanın, Yıldırım'ı kurtarma operasyonu olmadığını belirtti ve 'Bu şahsı hayatımda görmedim. Bundan sonra göreceğimi zannetmiyorum' dedi

  1. Haberler
  2. Futbol
Salı 27.12.2011 ABONE OL
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, TV 8'de katıldığı programda önemli açıklamalar yaptı. 7 Temmuz'da bakan olduğunu, 3 Temmuz'da özel yetkili savcılığın futbolda şike soruşturmasını başlattığını hatırlatan Suat Kılıç, "Bu yönüyle bakıldığı zaman 'Çok talihsiz bir dönemde geldiniz, sizin için üzülüyoruz' diyenler fazla. Eğer ki Türkiye'de temiz spor adına atılması gereken adımlar varsa, bu adımlar kimse için talihsizlik olarak değerlendirilmemelidir. Cumhuriyetin Savcıları ve Hakimleri Türkiye'de sporun siyasetin sanatın ve diğer sahaların temize çıkması için uygulaması gereken kanunları harfiyen uygulamaya devam edecektir" mesajını gönderdi.

AZİZ YILDIRIM'I GÖRMEDİM
Bakan Kılıç, Sporda Şiddet yasasında değişiklik yapılması hakkındaki kanunun Aziz Yıldırım'ı kurtarma operasyonu olmadığını söyledi ve Fenerbahçe Başkanı hakkındaki spekülasyonlara şu sözlerle noktayı koydu: "Türkiye'den gelen bir talep TBMM tarafından olumlu bulunmuş ve mevcut mevzuat uluslararası normlara uygun hale getirilmiştir. Bu, Aziz Yıldırım'ı kurtarma operasyonu değildir. Böyle adlandırılması da haksızlık olacaktır. Kanun değişikliği sonrasında bize yönelik çok haksız eleştirilerde bulunuldu. Bahse konu edilen şahsı (Aziz Yıldırım) hayatımda görmedim, bundan sonra da göreceğimi zannetmiyorum."

'58. MADDE DEĞİŞTİRİLSİN' DEMEDİM
"Şikeyi suç haline getiren yasal düzenleme bizim zamanımızda çıktı" diyen Suat Kılıç, "Kanunun yazımı ve yapımı sırasında cezalar TFF tarafından uygulanabilirlilik sınırının üzerinde, çok ağır bir zemine taşındığından dolayı bir değişiklik yapılması söz konusu hale gelmiştir. Futbolda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi başlığını taşıyan kanundaki şikeye ve teşvik primine yönelik cezalarda bir miktar indirim yapılmasına rağmen mevcut haliyle bile cezanın alt sınırı Avrupa ülkelerindekilerin tamamından daha yüksektir" bilgisini verdi. "58. madde değiştirilsin demedim" ifadesini kullanan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Kişisel kanaatimin 'şahısların eylemlerinden dolayı tüzel kişileri cezalandırmamak' yönünde olduğunu söyledim. 58. madde bir kanun metni değildir. Türkiye Futbol Federasyonu'nun talimatnamesinin 58. maddesidir. Futbol Federasyonu özerk bir kurumdur ve bakanlığıma bağlı değildir. Bizimle bu kadar ilişkilendirilmesini SABAH SAYFA 40 doğru bulmuyorum" ifadeleriyle sözlerini bitirdi.

F.Bahçeli değilim
Gönül verdiği renkleri açıklayan Spor Bakanı Suat Kılıç, "Hayatımın hiçbir döneminde Fenerbahçeli olmadım. Türkiye'de futbolu takip eden herkes Fenerbahçeli olmadığımı biliyordur. Ben iyi bir Samsunsporlu'yum. İlla 4 büyük takımdan birini tutman gerekir derlerse, tercihim orada da Fenerbahçelilik noktasında olmadı" dedi.

Bakan Kılıç'tan İzmir'e stat sözü
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2012 yılında boş durmayacaklarını söyledi. 100. yılını kutlayan Karşıyaka'ya yakışır bir stat kazandıracaklarını belirten Kılıç, "İzmir'de bu çözüm sürecine katkı sağlaması gerekenler ellerini taşın altına koymaktan kaçınmasınlar. Bunun başında İzmir Büyükşehir Belediyesi var" dedi ve ekledi: "Samsun stat yapılacak illerden biri olacak. Malatya'nın temelini yakın sürede atmayı istiyoruz. Mersin'in stat ihalesi tamamlandı. Antalya'yı protokole hazır hale getirmeye gayret ediyoruz. Eskişehir'i protokol aşamasına taşıyacağız. Diyarbakır, Batman, Gaziantep, Konya ve Bursa da stat yapılacak illerden bazıları."

BUGÜN NELER OLDU