Soru işareti kalmadı

Sezona 'acaba'larla başlayan Carvalhal komutasındaki Beşiktaş, Avrupa'da ve Süper Lig'de aldığı başarılı sonuçlarla soru işaretlerini ortadan kaldırdı

Beşiktaş'ın ligin ilk yarısındaki performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çok net ve kısa bir cevap vereceksek başarılı bir ilk yarı geçirdiler. Gerek Avrupa Ligi'nde grubunu ilk sırada bitirmesi gerekse ligde (liderin 5 puan gerisinde olsa da) zirve yarışının içinde bulunması nedeniyle iki kulvarda da istenilen yerde olduklarını söyleyebiliriz.

Carlos Carvalhal'ın performansını nasıl buluyorsunuz?
Carvalhal
için sezonun ilk haftalarında teknik direktörlüğü sorgulanarak 'acaba yapabilecek mi?' soruları gündeme gelmişti. Fakat ilerleyen haftalarda özellikle Avrupa'daki başarılı sonuçlar ve iyi oyunlarla, ligdeyse son 9 haftada yakalanan çizgi ve devamlılıkla, Carvalhal'ın teknik direktörlük yeterliliğinde onay aldığı ortak bir düşünce. Kısaca özetlersek; başlangıçta çok sorgulanan, devrenin bitimindeyse 'tamamdır' denilen bir teknik direktörlük performansı gösterdi Carvalhal ligin ilk yarısında.

İlk yarıda Beşiktaş'ta en çok hangi futbolcuyu beğendiniz?
Beşiktaş'ta
tartışmasız ilk yarının en iyisi olarak hem oynama devamlılığı hem de başarılı performansıyla Egemen Korkmaz. Son haftaları ölçü aldığımızda Fernandes'in sonradan sahne aldığını söyleyebiliriz. Ligin başında istenilen performansında olmayan Quaresma daha sonra grafiğini yükselterek sakatlanana kadar bazı maçlarda belirleyici oldu.

Avrupa'da grubunu lider bitiren Beşiktaş, bu kadar yoğun tempoya rağmen iyi sonuçlar aldı. Braga maçlarında siyahbeyazlıların şansını nasıl görüyorsunuz?
Beşiktaş
yoğun maç trafiğinde dengeyi kurarak bu sıkışıklığa adapte olmasını bildi. Braga maçlarına gelince turun çok ortada olacağını düşünüyorum. Matematiksel bir tahminde bulunacaksak şanslara yüzde 50-50 diyebiliriz.

HAVUTÇU KONUSUNDA DOĞRU YAPILDI
Yönetim Tayfur Havutçu'yu genel koordinatör olarak göreve getirdi. Sizce bu doğru bir adım mıydı?
İlk
yarıda başarılı bir Carvalhal olduğunu düşündüğümüzde böyle bir zamanda Portekizli'ye 'Sen git Tayfur Havutçu takımın başına geçecek' demek doğru olmazdı. Aynı şekilde Havutçu'ya da 'Carvalhal iyi gidiyor, sen dışarıda kal' tavrı hiç de adaletli olmayacaktı. Yine Havutçu'nun işin içinde olduğu ama icraatın Carvalhal'e bırakıldığı yapı bu dönem için en doğru hiyerarşik şekildir bence.

Tayfur Havutçu kararını doğru buluyor musunuz? Yoksa bu sezon kenara mı çekilmeliydi?
Kenara
çekilme kararı durumu çok farklı yerlere götürebilirdi. Bu yüzden işin içinde olup icraatın biraz dışında kalması bence doğru bir karar. Hem de gelecek sene için (Nasıl sonuçlar alınacak bilemiyorum ama) Tayfur'un takım içinde gözlem yapması ve içinde bulunması doğru bir adım.

GUTİ GİTTİ İŞLER DÜZELDİ!
Sizce Beşiktaş'ın yükselişe geçmesinin Guti'nin gönderilmesiyle bir ilgisi var mı?
Beşiktaş'ın
sezon başındaki en büyük sorunu Guti'ydi. İspanyol yıldızdan gerekli performansı alamadı Beşiktaş. Carvalhal'in İspanyol yıldızı kullanamadığı ya da Guti'nin oynamadığı söylentileri vardı. Sonunda Carvalhal'in kararıyla Guti gönderildi. Bazı oyuncular vardır ki ya 11'de oynar ya da kadroda olması size zarar verir. Guti bu tipte bir futbolcu. Eğer 11'de oynatamıyorsanız gönderilmesi doğru bir karardı bence. Gittikten sonra da yokluğu aranmadı.

Guti'nin gidişi Fernandes'e de olumlu mu yansıdı?
Bazı oyuncular bir süre oynatılmayıp, tekrardan kadroya döndüğünde iyi performanslar sergileyebiliyor. Fernandes'e de böyle oldu. Lige kötü başladı, dışarıda bırakılıp döndükten sonra son haftalarda gerçekten Beşiktaş'ın oyununda belirleyici olan bir Fernandes vardı. Portekizli oyuncu bu performansını ikinci yarıya taşıyabilirse Beşiktaş'a çok büyük katkısı olacaktır. Özellikle şu anda sahip olunan orta saha oyuncu tiplerine bakıldığında...

TRANSFER ORTA SAHAYA
Sezon başında Bobo ve Nobre'yi kaybeden Beşiktaş'ta Almeida'yı yeterli buluyor musunuz?
Bir
golcüyü değerlendirirken tabii ki ilk kriter attığı gol sayısı olacaktır. Buradan baktığımızda 3 gollü Almeida'yı başarılı olarak değerlendiremeyiz. Bence Almeida'nın Beşiktaş'taki geleceğini ligin ikinci yarısındaki performansı belirleyecektir.

Takımın takviyeye ihtiyacı var mı? Var olduğunu düşünüyorsanız hangi mevkilere transfer yapılmalı?
Beşiktaş
ilk devrenin sonuna doğru oturmuş bir oyun anlayışına geçebildi. Bunda en önemli neden savunma dörtlüsünü oturması. Orta sahanın da Necip, Ernst ve Fernandes ile ezbere sayılabilmesi bir devamlılık işaretiydi Beşiktaş için. Ama eğer bir transfer yapılacaksa bence bu orta sahaya olmalı. Ligin ikinci yarısındaki zorlu yarışta Avrupa'ya da devam eden bir Beşiktaş'ın buna çok ihtiyacı olabilir.

MİSYONUNU TAMAMLADI
Kimler sizi hayal kırıklığına uğrattı?
Beşiktaş'ın
Holosko'dan çok daha fazla yararlanabileceğini düşünüyordum. Ben Holosko'nun artık Beşiktaş'ta misyonunu tamamladığını düşünüyorum. Bundan sonra ondan faydalanmak zor gibi görünüyor. Bu sene başında alınan isimlerden özellikle Alves, Edu, Sidnei, Tanju, Burak Kaplan, Mehmet Akyüz ilk yarı boyunca hiç faydalanılmayan oyuncular oldular. Böyle bakınca hiç yararlanılmadığı için bu isimleri çok da doğru transferler olarak nitelendiremeyiz. Bu oyuncular kadroya giremeyerek hep alternatif olarak kalarak katkı yapamadılar.

CARVALHAL KALECİSİNİ SEÇMELİ
Beşiktaş'ın kalesini kim korumalı?
Beşiktaş'ın iki tane iyi kalecisi var. Deneyimli bir Rüştü ve iyi kaleci olmaya aday bir Cenk. Çok farklı iki tipleme. İlk yarı boyunca sürekli değişerek kullanıldılar. Bu mevkide bu kadar değişkenlik çok da alışılmış ve istenen bir şey değildir açıkçası. Bu yüzden Carvalhal ikinci yarıda iki isim arasında karar vererek benim asıl kalecim şu diyebilmelidir. Çünkü oynama devamlılığı kaleci performansında çok önemli.

BUGÜN NELER OLDU