Zehir zemberek

  1. Haberler
  2. Futbol
Cuma 30.12.2011 ABONE OL
F.Bahçe'ye: "Bir hatamızda resmi sitelerini 'Sonuna kadar takipçisiyiz' diye açanlara cevap vermedik."

TFF'ye: "Genel Kurul, hukuk tarihinde konuya taraf olanların oy kullandığı ilk jüri rolüne soyunduruldu."

Delegelere: "Bu stratejinin vereceği zararın sorumluluğu Genel Kurulda bu yönde oy verenlerin olacaktır"

Şike soruşturması sürecinde zaman zaman Futbol Federasyonu ile karşı karşıya gelen Galatasaray, dün akşam saatlerinde "zehir zemberek" bir bildiri yayınladı. Kişilerin alacağı cezaların uluslararası normlara inmesi için destek verildiği belirtilen açıklamada "Her seferinde ısrarla, sportif cezaların uluslararası normda olanlarının dokunulmasına müsaade etmeyeceğimizi de açıkça ifade ettik. Türk futbolunun ekonomik konularını adeta tehdit olarak ortaya koyanlara da çok net bir şekilde ahlak, prensip, ilke ve kuralların tartışılamayacağını defalarca teyit ettik" denildi. Sarı-kırmızılılar, Fenerbahçe'yi Cemal Nalga olayındaki tutumu sebebiyle "Galatasaray, bütün bu süreçte, hiçbir tahrike kapılmadan, kimseyi hedef almadan kendisine, kültürüne yakışır bir duruş göstermeye özen göstermiştir. Galatasaray'ın bir hatasında, resmi internet sayfalarını 'Sonuna kadar takipçisiyiz' diye açanlara, her türlü tahrike rağmen cevap vermemeyi yeğlemiştir' diyerek eleştirdi.

Yetkiler kullanılsın, devredilmesin
Eleştirilerden TFF de nasibini aldı: "Türkiye Futbol Federasyonunu, sürekli olarak, Türk futbolunun önünü açacak, evrensel kuralları uygulayacak, Avrupa ve dünya futbolunda hakettiği şekilde yer alacak kararları uygulaması için sürekli ikaz ettik. Ancak görüyoruz ki, TFF, nedeni çok iyi anlaşılan ama dillendirilmeyen bir şekilde, yetkilerini kullanmaktan imtina ederek, kararı daha önceden senaryosu hazırlanmış bir şekilde, Genel Kurul'a devretmektedir. Adeta Genel Kurulu adaleti yerine getirmesi için dünya hukuk tarihinde konuya taraf olanların oy kullandığı ilk jüri olacak şekilde bir role soyundurmuştur. Genel Kurul'un seçtiği başkan ve yönetim kurulunun yetkileri ve sorumlulukları bellidir. Bu yetki ve sorumluluklar devredilemez. Yetkisini kullanmayıp Genel Kurulu göreve çağırmanın tarifi tek kelime ile yetersizliktir ve sebebi de kamuoyunca malumdur."

UEFA'dan yazılı teminat alınmalı
"Hiç bir ceza, bir defaya mahsus olarak geri bırakılamaz, iptal edilemez. Yapılan hataların ceza ve müeyyideleri bellidir. İkame müeyyide ve ceza yaratmaya çalışmak, toplumun adalet duygusunu da rencide edecektir. Geçici, bir defalık uygulamalar yerine sürdürülebilir ve adil kararlar alınması zaruridir. Avrupa futbolunun yöneteni bellidir. Bu yaklaşımla Türk futbolu müeyyide riskiyle karşı karşıya kalabilecektir. Bunun aksini iddia edenlerin, bu kararlar alınırken bağlı olduğumuz uluslararası organizasyonlarla tam bir uyum içinde hareket edildiği konusunda yazılı teminatlarla hareket etmesi zorunludur. Ortaya konulan stratejinin Türk futboluna vereceği zararın sorumluluğu bugünde, yarında ve tarih önünde bugünkü stratejileri yapanların, şu andan itibaren hukuksal olarak yapılması zorunlu, ancak yanlış olan Genel Kurul'da, umarız açık oylama ile Türk spor kamuoyunun gözleri önünde, bu doğrultuda oy verenlerin olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU