İkinci şansa Aşık

17 Yaşaltı Milli Takım'ın antrenörü Emre Aşık, Nike'ın "The Chance" projesinde genç futbolcu adayları arayacak. Aşık, "Herkes ikinci bir şansı hak eder" diyor

Yıllarca futbol sahalarımızda büyük takımlarmızın formalarıyla gördüğümüz Emre Aşık iki yıl önceki jübilesinin ardından farklı bir görevle sahalara döndü. Futbol Federasyonu bünyesinde teknik adam olarak kariyerinde yeni bir sayfa açan Aşık, 17 Yaşaltı Milli Takımımız'da Teknik Direktör Feyyaz Uçar'ın yardımcı antrenörlüğünü yapıyor ve farklı bir projede de gençlerin önünü açmaya hazırlanıyor. Nike'ın tüm dünyada futbolcu olma hayalleri yaşı nedeniyle sona eren gençlere bir fırsat olarak sunduğu "The Chance" projesinde Türkiye'de bu sene Emre Aşık görev yapacak. A Milli Takımımız'ın teknik patronu Abdullah Avcı tarafından bu proje için görevlendirilen Aşık, projenin hedefini şöyle açıklıyor: "Futbolcu olma hayalleri kuran ancak 16 yaşına gelip keşfedilemeyen gençlere bir şans tanımak. Çünkü herkes ikinci bir şansı hak eder." Projenin kendisini çok heyecanlandırdığını söyleyen Aşık, "Türkiye'de her erkek çocuk sokağa çıkıp top oynar ama pek azı futbolcu olabilir. Nike'ın projesinin beni heyecanlandıran yanı, futbolcu olma şansını kaçıran gençlere ikinci bir şans vermesi. Bu yüzden projenin adı 'chance', yani ikinci bir 'şans.' Omuzlarımda bir sorumluluk hissediyorum. Yetenekli bir isme ikinci bir şans vermek ciddi bir sorumluluk. Çünkü üçüncü bir şansı olmayabilir" diyor.

100 ADAY KAMPA ALINACAK
Kendisi küçükken mahallerde maçların, top sahibi ve onun seçtikleri tarafından oynandığını hatırlatan Aşık, "Bu projenin güzel yanı topun sahibinin Nike olması ve projenin tüm giderlerini karşılaması. Profesyonel kariyeri olmayan kişilere şans tanınacak. Yetenekliler arasında nisan ayı sonuna dek yapılacak seçimlerde belirlenecek 100 isim, TFF tesislerinde kampa alınacak. Aralarından en yetenekli üç isim belirlenecek ve uluslararası elemeler için ABD, Manchester ve Barcelona'da kamplara katılacaklar. Bu o üç çocuk için büyük bir şans olacak" ifadelerini kullandı.

DÜNYA FİNALİNDE GUARDİOLA VAR
1 Mart'ta başvuruları başlayan "The Chance" projesine, Facebook üzerinden kayıt olan gençler takım kurup ya da takımlara katılırken, maç videolarını yayınlayıp kendilerini gösterme şansı yakalıyor. Proje için 13 bini aşkın başvuru gelmiş, 8 bini aşkın takım kurulmuş. 16 yaşını doldurmamış gençlerin videoları arasından en çok 'beğeni' (like) toplayanlardan Emre Aşık, projedeki yardımcılarıyla bir eleme yapacak. Aşık da aralarından yetenekli gördüklerini seçecek. Dünya finaline katılmaya hak kazanan üç genç Türk yetenek, Barcelona Teknik Direktörü Pep Guardiola'nın da katılacağı uluslararası bir kampta elemeye katılacaklar. Birçok futbolcu menajerinin de izleyeceği kampta dünyanın bir numaralı yıldızı belirlenecek.

BİZE ULAŞIN