Volkan mı Muslera mı?

Derbi öncesi F.Bahçeli Volkan ile, "Benden çok daha iyi" dediği G.Saraylı Muslera'yı 'bilen'lere sorup, rakamlarla karşılaştırdık

Fenerbahçe kalecisi Volkan Demirel'in önceki gece bir televizyon programında ezeli rakipleri Galatasaray'ın yeni kalecisi Fernando Muslera için söylediği sözler gündemi belirlediği gibi, "Hangisi daha iyi" tartışmalarını da alevlendirdi. Volkan Demirel kendisinden 5 yaş küçük Uruguaylı meslektaşı için, "Muslera'nın benden daha iyi kaleci olduğunu söylememe bile gerek yok. Bunu rakamlar söylüyor. Ben 31 gol yemişim. Galatasaray ise kalesinde 21 gol görmüş. Muslera Türkiye'de ilk zamanlarında uyum sorunu yaşadı ancak ilerleyen zamanlarda müthiş bir form tuttu" demişti. İki kulüp arasındaki ezeli rekabeti bilenler Volkan'ın bu övgü dolu sözleri karşısında şaşırdı. Biz de rakamlara baktık ve hem faal oynayan hem de iki emektar file bekçisinin görüşlerine başvurduk.

DEFANS SORUNLARI VOLKAN'I BOZUYOR
2000 yılında UEFA Kupası'nı kazanan efsane Galatasaray'ın kaleci antrenörlüğünü yapan Eser Özaltındere, bu sezon Fenerbahçe defansındaki sorunların Volkan'ın performansını olumsuz etkildeği görüşünde. Eski milli kaleci Engin İpekoğlu ise, Muslera'nın gençliğine karşı Volkan'ın tecrübesi ve Kadıköy'ü milli kalecinin artıları olarak gösteriyor. Rakamlar ise Galatasaraylı Muslera'nın biraz daha başarılı olduğunu gösterir nitelikte. Uruguaylı 29 maçın 14'ünü gol yemeden tamamlarken, 91 gol pozisyonu ve yaklaşık 400 şutla karşılaşmış. Uruguaylı 4.55 pozisyondan biri ve 5.35 şutun birinde gole engel olamadı. Fenerbahçeli Volkan'da ise bu ortalamalar biraz daha yüksek. Milli kaleci 4.23 pozisyonun birinde ve 4.67 şutta yine birinde gol yemişti.

ENGİN İPEKOĞLU
Deneyimiyle Volkan
Genel bir değerlendirme yaparsak Volkan Demirel'in Fernando Muslera'dan bir adım önde olduğunu söylememiz lazım. Bu fark kaliteden ziyade, tecrübeden kaynaklanıyor. Muslera daha çok genç ve gelişiyor. Volkan'da ise yılların istikrarı var. Birçok derbi yaşadı. Daha zor maçlara da çıktı. Bu nedenle hangisi daha iyi diye sorarsanız, benim için Volkan'dır. İki takımı da çok zor bir karşılaşma bekliyor. Özellikle rekabetin dışında soruşturma süreci içinde Galatasaraylı yöneticilerin beyanatları Fenerbahçeli futbolcuları bu maçta rakiplerine karşı daha da hırslı kılacaktır. Kadıköv'ün atmosferi Fenerbahçe için büyük avantaj ve Galatasaray'ın da takım olarak en büyük rakibi olacaktır. Bu nedenle de Volkan Demirel'in hata yapma ihtimali meslektaşı Muslera'ya oranla çok daha düşüktür diye düşünüyorum. İki kaleciye de zor maçta başarılar.

İLKER AVCIBAY (Manisaspor'un kalecisi)
Volkan ağır basıyor
Muslera gibi Latin Amerikalı kaleciler genel olarak Avrupalı kalecilere göre daha atletikler. Muslara'nın avantajı bu, maç içerisinde seyircinin hoşuna gidecek hareketleri yapmayı seviyorlar. Daha atletik yapıları var. Volkan Demirel ise açıkcası kalede takımına daha çok güven veriyor. Sahada duruşu, savunmasına güven verişi en önemli artıları. Ayrıca bu derbide tecrübe de çok etkili olacak. Volkan kaleden oyunu çok iyi okuyabilen, oyunu kurabilen bir isim. Uluslararası ve ligdeki tecrübesiyle Muslera'dan daha önde diyebilirim. Derbinin kaderini, kazananı, iki takımın kalecisinin performanslarının belirleyeceğini söyleyebilirim. Tabi bir de şans faktörü var. Takımlara baktığımızda ise Galatasaray daha iyi durumda ama Fenerbahçe de son haftalardaki performansıyla uyanyor gibi. Sahasında seyircilerinin önünde Galatasaray'a karşı oynayacak olmaları da karşılaşmadaki en ciddi avantajları.

ESER ÖZALTINDERE
Yan etkilerle Muslera
İki kalecinin de benzer noktaları çok fazla. Fiziksel özellikleri kaleciliğe çok uygun. Topu oyuna sokma becerileri iyi düzeyde. Volkan deneyim açısından daha önde. Deneyimi Uruguay Milli Takımı veya Lazio'da oynamakla anlamamak lazım. Bu, yaşla, çıktığı maçla, zorluk derecesi yüksek çok sayıda maç oynamakla, karşılaştığı pozisyon sayısıyla ilgili. Bu sezon Volkan'ın kale içi performansında bir gerileme var. Burada da Muslera bir adım önde. Ama bunu tek başına bireysel özelliklerle açıklayamayız. Takımın organizasyonu, takımın performansı, defansın orgazisyonu da çok önemli. Fenerbahçe'nin takım ve defans organizasyonundaki düşüş Volkan'a da yansıyor; çok sayıda pozisyon, zor anlar yaşamasına yol açıyor. Bununla beraber kale içi performansı düşüyor. G.Saray ise iyi organize olmuş. oturmuş bir takım görüntüsü veriyor. Defansla Muslera arasında bir bütünlük söz konusu. İyi organize olmuş bir defansın arkasında Muslera daha rahat, daha güvenli, bireysel becerilerini ortaya koyabilecek bir performans ortaya koyuyor.
BİZE ULAŞIN