Saha içi, saha dışı farketmez

UEFA Genel Sekreteri Infantino, düzenlediği basın toplantısında Türk gazetecilerin şike süreciyle ilgili soru yağmuruyla karşılaştı. İşte yöneltilen sorular ve Infantino'nun yanıtları:

SORU: TFF Disiplin Talimatı'nın 58. maddesinin değişip cezaların buna göre verilmesine UEFA'nın yeşil ışık yaktığı doğru mu?

Bu aslında Yönetim Kurulu toplantısının basın toplantısı. Bu konu toplantıda gündeme gelmedi. Türkiye büyük bir futbol ülkesi. Bu nedenle buradayız. Türkiye'de şike iddiaları ile ilgili davalar, soruşturmalar var. Türk makamları ve TFF gerekli kararları burada alacak. Sonra biz durumu inceleyeceğiz. Bir karar alacak değiliz. Onlar ne yapacaklarını biliyor. UEFA statü ve tüzüklerinde şikeyle ilgili bütün kurallarımız açık: Sıfır tolerans! Bizim için '58 değişsin, değişmesin' diye bir konu yok. Önemli olan TFF'nin doğru önlem ve kararları almasıdır.

SORU: Türkiye'de zaman zaman vurgulanan "Şike saha içine yansımadıysa kulüpler ceza almasın" görüşü için UEFA'nın ve sizin yorumunuz nedir?

Biliyorsunuz, iki hakemi ömür boyu açığa aldık. Şike yaptıkları için değil; suç örgütleri tarafından onlarla şike yapılması için temas edilmesine rağmen bunu bize bildirmedikleri gerekçesiyle... Disiplin Kurulu bu kararı verdi; Tahkim süreçleri de tamamlandı. Artık ömür boyu men cezasına çarptırıldılar. Olympiakos Volou, yine bir şikeden dolayı üç yıl süreyle Avrupa Kupaları'ndan men edildi. Bu karar da onaylandı. UEFA'nın politikası net; şikeye karşı sıfır tolerans... Olayların yetkili merciler tarafından incelenmesi gerekir. Anladığım kadarıyla Türkiye'de epeyce delil ortaya çıkmış. Şu anda yargı makamlarının önünde. Çalışmalar sürüyor. Onlar da uygun yaptırımlara karar verecekler.

SORU: Bu sezon Fenerbahçe'nin yerine Trabzonspor'u Şampiyonlar Ligi'ne aldınız. UEFA'ya göre geçen yılın lig şampiyonu kimdir?

Fenerbahçe'yi TFF göndermedi. Biz de tüzüğümüze göre bir ülkeden bir takım katılamıyorsa; 'sıradaki, yani onun ardından gelen takım katılır' dedik. Trabzonspor katıldı. Ama 'Türkiye'nin şampiyonu kimdir?' sorusuna biz yanıt veremeyiz. Fenerbahçe CAS'ta TFF ve UEFA'yı dava etti. Görülmekte olan bir dava hakkında bir şey söyleyemem.

SORU: UEFA olarak TFF'ye bir zaman tanıdınız mı?

Süreçte TFF oldukça hızlı ve cesur bir karar aldı; Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'ne göndermedi. Yerinde yönetim prensibi çerçevesinde onlara ait bir karar. Spor yargısında biz kimseyi hapse atmayız; böyle bir şeyi düşünemeyiz. Bunlar ancak ülkelerin ceza mahkemelerinin alabileceği kararlar. Biz ancak müsabakalardan men etme kararı alabiliriz. Disiplin kararlarının TFF tarafından ve hızlı bir şekilde alınması lazım. Ne kadar hızlı alabilirseniz o kadar hızlı bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

SORU: TFF bir karar almazsa Türk takımlarına Avrupa'dan men gelebilir mi?

UEFA Disiplin Kurulu, İcra Kurulu bu gibi durumda ne karar alırlar, bilemem. Daha önce UEFA tarafından görevden alınan federasyon başkanları oldu. Ama şu anda UEFA'nın gündeminde böyle bir şey yok.

SORU: Sıfır toleransa rağmen iddianamede yer alan Trabzon ve Beşiktaş Avrupa'da nasıl oynadı?

Sıfır toleransı her tür katı tedbiri içerir diye düşünmeyelim. Uygun tedbirler, ciddi yaptırımlar demektir ve duruma göre değişir. Şike oldu mu, olmadı mı, Türkiye'nin meselesi. Buna TFF bakacak. Biz ancak UEFA müsabakaları çerçevesinde bir şey olursa veya ülke federasyonu devreye girmezse bakarız. 53 ülkenin de bu kurallara uymasını temin etmeliyiz. Münferit durumla ilgili yorum yapmak UEFA'nın işi değil.

SORU: Türkiye'deki şike süreci sizi ve UEFA'yı tatmin edecek kadar hızlı ilerliyor mu?

Davaların içeriğini bilmiyoruz. Dışarıdan bilgiler alıyoruz. İtalya, Almanya, Yunanistan gibi ülkelerde birkaç ay içinde karar alınabildi. Şu anda Türkiye'de sürecin uzun sürdüğünü görüyoruz. Disiplin prosedürünün ceza yargısından ayrılması gerekir. Biz sadece biriyle ilgiliyiz. Disiplin prosedürü hızlı ilerler. En kısa zamanda olması, Türkiye açısından da iyidir.
BİZE ULAŞIN