Mısır'da 2. futbol savaşı!

Mısır'da geçen ay bir futbol maçından sonra çıkan ve onlarca kişinin ölümüne neden olan olaylar nedeniyle kulüplerinin kapatılmasına kızan El Masri taraftarlarıyla güvenlik kuvvetleri arasında çatışma çıktı.

Görgü tanıkları, kulüplerine ve kente haksızlık yapıldığı iddiasıyla sokağa dökülen binlerce taraftarın, dün geç saatlerde başlayan protesto gösterilerine bugün de devam ettiklerini, araç lastikleri yakarak ana yolları trafiğe kapattıklarını söylediler.

Mısır polisinin göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtığı ve göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtilirken, bir sağlık çalışanı ise çıkan çatışmalarda bir gencin öldüğünü, 68 kişinin de yaralandığını söyledi.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen sağlık çalışanı, öldürülen gencin sırtında kurşun yarası bulunduğunu, hastaneye getirilen başka kişilerde de kurşun yaraları bulunduğunu, bir kısmının ise göz yaşartıcı gazdan gördüğü zarar dolayısıyla tedavi edildiğini dile getirdi.

Port Said'de 1 Şubat'ta El Masri ile El Ahli takımları arasında oynanan maçın bitiş düdüğüyle birlikte başlayan çatışmalarda 70'ten fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Mısır Futbol Federasyonu, olaylar nedeniyle El Masri Kulübü'ne iki sezon men cezası vermiş, stadının da 3 yıl boyunca kapatılmasına hükmetmişti.
BİZE ULAŞIN