58'in modası geçmiyor

Lig bitmeden tüm kişilerin şike operasyonuyla ilgili cezaları verilecek. Sonra sıra kulüplere gelecek. TFF devreye girerek daha önce veto edilen 58. maddeye baltayı vuracak!..

Türkiye aylardır şike operasyonu sonrası çıkacak cezaları konuşuyor. Bu konuyla ilgili olarak şu ana kadar bir çok şey yazılıp çizildi. Hala çizilip yazılmaya da devam ediyor. Son UE FA Kongresi sonrası Başkan Michel Platini ve Genel Sekreter İnfantino, Türkiye Futbol Federasyonu'nun vereceği cezaları beklediklerini ve duruma göre de kendi içlerinde bir değerlendirme yapacaklarını söylediler. UEFA kongresi sonrası Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu mesaisine yoğun bir şekilde devam ederken, yol haritası da üç aşağı beş yukarı belli oldu. Buna göre yeni başkan Yıldırım Demirören federasyonu, öncelikle kişilerin cezalarını kesecek. Bu süreç hızlı bir şekilde devam ediyor. 11 Nisan'daki play off maçları öncesi bir karar verilmesi için çalışmalar devam ediyor. Fakat kişilere verilecek cezaların nisan ayı sonuna sarkması da bir ihtimal. Disiplin Kurulu kişilerin cezasını verdikten sonra gözler takımlara çevrilecek. Aslında takımlarla ilgili UE FA'nın ısrarlarına rağmen Mayıs'tan önce bir karar çıkması beklenmiyor. Takımlarla ilgili durum kişilere göre daha hassas olduğu için dönüp dolaşıp aylardır dillerden düşmeyen 58. maddeye yine gözler mecburen çevrilecek.

FMT NASIL DEĞİŞTİ?
Bu madde şike ve teşebbüse küme düşmeyi gerektiren madde bilindiği üzere. Hatırlarsanız TFF yönetimi 16 Mart'ta yaptığı toplantıda Futbol Müsabaka Talimatı'nda operasyon yapmıştı. Bu operasyonla Müsabaka Talimatı'nda şike, teşvik ve ikisinin de teşebbüsüne verilecek küme düşme cezaları kaldırılmışdı ve geriye sadece 58. madde kalmıştı. Şimdi ilerleyen süreçte bu madde de TFF tarafından değişime uğrayacak ve cezalar puan silmeye dönüşecek.

BİZE ULAŞIN