Mantaliteniz değişti

İngiliz futbol efsanesi John Barnes, Türk futboluna övgüler yağdırdı: "Kafa yapınız değişti. Artık yenilgiyi kabul etmeyen bir futbolunuz var"

Liverpool formasıyla 1987-97 yılları arasında 314 maçta attığı 84 golle hafızalara kazınan efsanevi sol açık John Barnes, SABAH'ın sorularını yanıtladı. TRT Spor'da bu akşam 23:55'te yayınlanacak Futbol Prensi'nde finale kalan 24 genç yıldız adayıyla tek tek ilgilenen Barnes, Türk futbolunu övdü. Şu anda 49 yaşında olan Jamaika asıllı eski futbolcu, "Benim oynadığım dönemde Türk Milli Takımı sık sık bozguna uğrayan bir takımdı. Golden sonra takım saha içerisinde 'Ah vah' çeker, birbirine bağırırdı. Ancak 1990'ların başından itibaren mantalitesi değişmiş, ölümüne mücadele eden ve korkmayan bir Türk futbolu ortaya çıktı" dedi. Barnes, Türkiye'nin en büyük yıldızının ise Hakan Şükür olduğunu söyledi.

EN İYİSİ ALMANLAR
İngiltere'nin şu anda yıldız olarak tek futbolcusunun Wayne Rooney olduğunu kaydeden Barnes, "Almanlar kulüp takımlarının başarısını geri plana itip Milli Takım'a yıldız yetişmesi için fedakarlık yapıyor. İngiliz futbolunda ise öncelik kulüp takımları. Bu yüzden milli takıma futbolcu yetişmiyor ve biz her geçen gün geriye düşüyoruz" diye konuştu.

LİVERPOOL'A GİTMEK İÇİN 5 YIL BEKLEDİM!
Yazarımız Ahmet Çakar ve muhabirimiz Galip Öztürk'ün sorularını yanıtlayan Barnes, eski takımı Liverpool'un başarısızlık nedenlerini şu sözlerle anlattı: "Ben Watford'ta 5 yıl oynadıktan sonra, Peter Beardsley ise 4 yıl Newcastle formasını giymesinin ardından Liverpool'a transfer oldu. Şimdi ise Charlie Adam, Andy Carroll gibi futbolcular hemen bir yılda parlayıp Liverpool'a imza attı. Her şey Steven Gerrard'ın sırtında ama o da artık yaşlandı. Şu anda Manchester United, Premier Ligi'nde rakipsiz".
BİZE ULAŞIN