12. duruşmada 13 tahliye!

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 93 sanıklı ''Futbolda şike'' iddialarına yönelik dava kapsamında tutuklu yargılanmalarına başlanan 23 sanıktan 13'ü, yapılan 12 duruşma sonunda tahliye edildi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce davanın Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'deki duruşma salonunda 14, 15, 16 ve 17 Şubat tarihlerinde görülen ilk 4 duruşmasında, 401 sayfalık iddianamenin okunması tamamlandı. 20 Şubat'tan itibaren Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda devam edilen davada, sanık avukatlarının görevsizlik, yetkisizlik ve dosyanın bazı sanıklar yönünden ayrılması talepleri reddedilerek tutuklu sanıkların ifadelerinin alınmasına geçildi.

Davanın 21 Şubat'ta yapılan 6'ncı duruşmasında savunmasına başlayan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor'a siyah renkli bir çanta içinde şike ve teşvik parası gönderildiğine dair iddialara cevap verirken, sembolik 2,5 milyon doların çantaya sığmayacağını duruşmada uygulamalı olarak gösterdi.

Bu adliyede 20, 21, 23 ve 24 Şubat'ta yapılan 4 duruşmada, davanın 23 tutuklu sanığının savunmalarının alınması tamamlandı.

-7 sanık tahliye edildi-

Sanık ve avukatlarının taleplerini 24 Şubat'taki duruşmada karara bağlayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz, teknik direktör Bülent Uygun, Cemil Turan, Coşkun Çalık, Ömer Ülkü ve Mehmet Yenice'nin, suç vasfının değişme ihtimali göz önüne alınarak tahliyesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Tamer Yelkovan'ın da aralarında bulunduğu 16 tutuklu sanığın, ''kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların, delilleri karartma ihtimalinin bulunması ve koruma tedbirlerinin uygulanmasının yeterli olamayacağı'' kanaatiyle oy birliğiyle bu hallerinin devamına hükmetti.

Sanıklardan Yusuf Turanlı, Ömer Ülkü, Olgun Peker, Ahmet Çelebi, Bülent Uygun, Abdullah Başak, Sami Dinç, Tamer Yelkovan, Faruk Taşseten, Bülent İşçen ve Mehmet Yenice hakkındaki seyir yasağının kaldırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, sanıklardan Zafer Tüzün, futbolcular İbrahim Akın ve İlhan Çelikay ile kaleci Korcan Çelikay'ın yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi.

-Aziz Yıldırım'ın son duruşmalardaki beyanları-

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın görülmesine 26, 27, 29 ve 30 Mart'ta devam ederek, tutuksuz sanıklardan 32'sinin savunmalarını aldı.

Tutuklu sanıklardan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, bazı sanıkların savunmasına bir şey eklemek istediğini belirterek, ''Bazı arkadaşlar doğru bildiklerini heyecandan yanlış anlatabiliyorlar. İlhan Cavcav'a Trabzonspor Kulübü'nden teşvik primi yapılabileceğini duyduk. Doğan arkadaş da bunu öğrenmeye çalışıyordu. Biz de Trabzonspor'un yapacağı teşvik ve şike girişimi ile ilgili inceleme yaptık'' dedi.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin, ''Siz Trabzonspor'un her şike ve teşvik primi girişimlerini önleme merkezi mi kurdunuz?'' sorusuna Yıldırım, ''Bir şekilde bize bilgi geliyordu. Dava sonrası zaten herkes namuslu oldu, bir biz namussuzuz'' cevabını verdi.

Yıldırım, Mithat Halis'in savunmasını yaptığı sırada da söz alarak Trabzonspor'un yöneticisi olan davanın sanıklarından Nevzat Şakar ile aralarında geçen telefon görüşmesini sordu.

Bunun üzerine Halis, ''Konuşmalarımızda şike ya da teşvikle alakalı hiçbir şey yoktur. Ne Fenerbahçe, ne Trabzon, şike ve teşvik primi amaçlı benim oyuncularım için bir girişimde bulunmadı'' cevabını verdi.
Yıldırım da şunları kaydetti:

''Türk futbolunun tümü mahkemeye gelecek. Şahit olarak göstereceğim, hepsi buraya gelecek. Herkes gelip 2 dakika konuşuyor, biz saatlerce ifade veriyoruz. Burada sadece biz yargılanıyoruz, diğerleri nerede? Trabzonsporlular nerede? 6 ay sonra geleceklerse hiç gelmesinler. Gazeteler sadece bizi yazıyor. Burada Türk sporu yargılanıyor ise gelsinler, yargılansınlar. Bu dava şike davası olsaydı, ben yargılanmazdım.''

Aziz Yıldırım, davanın dünkü duruşmasında ek savunma yaparak, ''Bu bir şike davası olsaydı burada farklı konuşmalar yapıyor olurduk ama dediğim gibi şike davası değil'' dedi.

Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçına ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldırım, iddianamede Orduspor'un suçlandığını, ancak savcılığın somut delil elde edilemediğinden dava açmadığını söyleyerek, ''İddianamenin sırf bir başlığı olsun diye içinde bulunduğumuz durum açıktır. Her tapemi cevaplandırırım. Bu operasyon Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım'a yöneliktir'' dedi.

İddianamede yer alan bazı tapelerde Eskişehirspor'a Trabzonspor'un bir teşvik yaptığını açıkça gördüklerini savunan Yıldırım, ''Trabzonspor'dan Eskişehirspor'a bir milyon artı araba teklif edilmiş. Kim yapmış ben biliyorum ama söylemeyeceğim. Benim görevim değil ama savcılık iyi araştırma yapmamış. Amaç bizleri karalamak. Bu Eskişehir'e giden şahıs kim onu da biliyorum'' diye konuştu.
Yıldırım'ın savunmasına devam ettiği sırada sanık Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener'in avukatı Fatih Selami Mahmutoğlu söz alarak, sorgu tekniği açısından görüşlerini dile getirip, ''Burada Aziz Yıldırım'ın Trabzonspor ile ilgili isnatları varsa suç ihbarı şeklinde yapabilir. Sorgulamada siz sorarsınız, Aziz Yıldırım cevap verir. Trabzonspor ile ya da başka bir kulüple ilgili şüphe varsa kayıt alınır. İnşallah bu akşam Aziz Yıldırım ve arkadaşları tahliye olur da Trabzon'a maç izlemeye gider'' diye konuştu.
Bunun üzerine Aziz Yıldırım, ''Bir daha hayatımda asla Trabzon'a gitmem. Kimse gidip gitmeyeceğime de karışmasın artık'' diyerek Mahmutoğlu'na tepki gösterdi.
BİZE ULAŞIN