Aziz Yıldırım: Tahliye

1 yıldır süren Şike Soruşturması'nın 23. duruşmasında yargılanan 4'ü tutuklu 93 sanık hakkındaki nihai karar, Çağlayan Adliyesi'nde yapılan mahkemenin ardından açıklandı.

  • Futbol
  • Pazartesi 02.07.2012 08:45
''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 23'üncü duruşması sona erdi.


Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ı iki ayrı suçtan mahkum eden 16. Ağır Ceza Mahkemesi Yıldırım'ın başkanlık yapması ve spor müsabakalarını izlemesine de yasak koydu. Ancak bu, mahkumiyet kararında olduğu gibi Yargıtay'ın onaylaması halinde yürürlüğe girecek. Başka bir deyişle Aziz Yıldırım maçları izleyebileceği gibi halen Fenerbahçe'nin de yasal Başkanı. Mahkeme Yıldırım'ın hem başkanlık yapmasına hem de spor müsabakalarını izlemesine yasak koymuştu. Söz konusu kararın kesinleşmesi ise Yargıtay'ın onayına bağlı...

AZİZ YILDIRIM DAHİL TUTUKLU BULUNAN 4 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

''Futbolda şike'' davasına bakan özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a, ''örgüt kurmak'', ''şike yapmak ve teşvik primi vermek'' suçlarından 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalat Sarayı'ndaki duruşmada kararı açıklayan mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, Yıldırım'ın, ''örgüt kurmak'' suçundan 2 yıl 6 ay, ''şike yapmak ve teşvik primi vermek'' suçlarından 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Kararla tahliyesi kararlaştırılan Aziz Yıldırım'a, toplamda 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Aziz Yıldırım yattığı süre göz önüne bırakılarak tahliye edildi.

Olgun Peker örgüt suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

12:12- Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci nihai kararı açıklıyor: "Çok yoğun çalıştık, gecelere kadar çalıştık, çok sık toplandık ve bir karara vardık. Hata yapmışsak Yargıtay yolu var. Karar 102 sayfa. Eski yasada sanıkların arasındaki yönetici olmayanlar için onların lehlerine olanları kullandık. Gerekçemiz çok önemli ama ayrıntılı gerekçeyi sonra yazacağız. Şikeden çok önemli mahkumiyetler verdik. Aziz Yıldırım tahliye edildi. Salon inliyor. Asbaşkan İlhan Ekşioğlu da tahliye edildi."

12:07-
Şike Davası'nda avukatlar kararın açıklanması için salona alınıyor.

12:00- Avukatlar, Fenerbahçeli yöneticiler ve basın mensupları mahkeme kapısında beklemeye devam ediyor.

11:04- Avukatlar şu anda tek tek içeri alınıyor.

10:00- Şike Davası'nda son sözler alındı. Karar 1 saat sonra açıklanacak.

09:58- Aziz Yıldırım, kararın herkesin yüz akı olmasını dileyerek, ''Baştan söylediğimi şimdi de söylüyorum. Darağacında olsak da son sözümüz Fenerbahçe'' dedi.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada, son sözü sorulan Aziz Yıldırım, ''Bugün burada hem bizler yargılanıyoruz hem de siz vereceğiniz karar nedeniyle tarih önünde yargılanacaksınız. İnşallah bu karar hepimizin yüz akı olur. TFF'nin oynattığı bütün maçların pislikleri Fenerbahçe üzerinden temizlenmeye çalışılıyor. Baştan söylediğimi şimdi de söylüyorum. Darağacında olsak da son sözümüz Fenerbahçe'' dedi.

''Mahkemenize güveniyoruz'' ifadesini de kullanan Yıldırım, beraatini ve tahliyesini istedi.

09:57- Olgun Peker'in "Dünya yıkılsa adalete güveniyoruz." demesi üzerine Mahkeme Başkanı, "Bir sanık 'gördüğünüze çalacağınıza güveniyorum' demişti. Biz gördüğümüze çalarız." karşılığını verdi.

09:30-
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Şike soruşturması sürecinde 30'a yakın hakimin dinleme, arama el koyma kararları var. Ama 2 Temmuz'de ben imza atmıştım ve operasyon başlamıştı. Kaderin cilvesi." dedi. Duruşmaya gelmeyen tutuksuz sanıklar Sadri Şener ve Nevzat Şakar'ın avukatı da beraat talebinde bulundu.

09:17
-Fenerbahçe taraftarları, ''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın görüldüğü İstanbul Adliyesi önünde toplanmaya başladı.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN