Başkanlığa devam edecek

Tahliye edilen Yıldırım'ın verilen hapis cezası yüzünden F.Bahçe Başkanlığı'nın düşeceği öne sürüldü. Yıldırım, Yargıtay'da hapis kararı kesinleşene kadar başkanlık yapabilecek

  • Futbol
  • Salı 03.07.2012
BAŞKANLIK
SORU 1: Başkanlık yapabilecek mi, maçlara girecek mi?
Aziz
Yıldırım'ın 6 yıl 3 aylık hapis cezası nedeniyle spor kulüplerinde yönetici görevi üstlenemeyeceği öne sürüldü. Ancak verilen hapis kararının kesinleşinceye kadar geçerliliği olmadığı ve Yargıtay tarafından onaylanana kadar Yıldırım'ın başkanlık dahil her türlü yöneticilik görevinde bulunabileceği bildirildi. Mahkemenin maç seyir yasağı koyduğu iddiaları için ise TFF yetkilileri, "Böyle bir bilgi yok. Karar kesinleşinceye kadar böyle bir yasak uygulanmayacak" diyerek bunun için de Yargıtay'ın kararının bekleneceğini belirttiler.

UEFA-TFF
SORU 2: TFF ve UEFA kararları, bu kararlardan etkilenir mi?
TFF'nin yargı organları kararlarını vermiş durumda. PFDK ve Tahkim Kurulu'nda süreç tamamlandı; karar kesinleşti. Adli yargıdaki karar, yeni bir delil olmadığı için bu dosyaların sportif yargıda yeniden açılmasını gerektirmiyor. UEFA'nın Fenerbahçe'ye gönderdiği yazıda son kararın Disiplin Kurulu'nda verileceği belirtilerek "Şu an itibarıyla Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne katılabilmesine karar verilmiştir" denilmişti. Bazı spor hukukçuları TFF'nin Çağlayan'dan çıkan kararı UEFA'ya açıklayamacağını ve durumun sıkıntı yaracağını savunuyor.

YARGITAY
SORU 3: Yargıtay süreci ne zaman tamamlanabilecek?
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, kararların gerekçelerini en kısa zamanda yazacaklarını belirterek, "Karardan çok daha önemli şeyler olacak gerekçeli kararda. Bir hata yapmışsak bunun Yargıtay yolu var" ifadesini kullandı. Aziz Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar ise Çağlayan'ın çıkışında süreçle ilgili "Tebligatların yapılması 6 ay sürer. Yargıtay süreci de en az bir yıl... Süreç 2-3 yıla uzayabilir" dedi. Mahkemenin kararını verdiği, Yargıtay'ın bunu onayacağı veya bozacağı ama yargıtay sürecinde tutukluluğunun sürmesinin gerekmediği vurgulandı.


Goller Cepte
BİZE ULAŞIN