Saniyeden kısa

FIFA'nın geçen hafta uygulamaya girmesine karar vererek devrim yaptığı gol çizgisi teknolojisinde hakeme bir saniyeden kısa sürede sinyal gidecek.

FIFA'nın geçtiğimiz hafta içerisinde uygulama kararı aldığı gol çizgisi teknolojisi hakemlerin işini oldukça kolaylaştıracak. FIFA'ya sunulan iki seçenekten biri Goalref sistemi. Bu sisteme göre topun içine konulacak bir çip sayesinde top çizgiyi geçtiği anda hakem gol olup olmadığını tekrar seyretmesine gerek kalmadan anlayacak. Çip çizgiyi geçtiği anda saniyeden daha kısa bir sürede hakemin kulağına göndereceği sinyalle topun çizgiyi geçtiğini bildirelecek. Sinyal, hakemin kolundaki saatte titreşim yaratarak ulaşacak. Bu teknolojinin maliyetinin yaklaşık 200 bin Euro'yu bulması beklenirken, ilk uygulama Aralık ayında düzenlenecek FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda olacak. Ardından ise gelecek yıl Konfederasyon Kupası'nda denenecek. Sistemin tamamen uygulanmasına ise 2014 Dünya Kupası finallerinde geçilecek.

ŞAHİN GÖZÜ SEÇENEĞİ
FIFA'nın
uygulamayı düşündüğü ikinci sistem ise Şahin gözü. Bu sistem teniste hem kadınlarda hem erkeklerde son altı yıldır kullanılıyor. Bu sistemde kalenin değişik yerlerine yerleştirilecek altı ile sekiz arası kamera ile farklı açılardan topun çizgiyi geçip geçmediğinin görüntüsü alınacak. Ancak FIFA bu sisteme hakemin oyunu durdurup görüntüyü seyredecek olması nedeniyle zaman kaybı yaratacağı için çok sıcak bakmıyor. FIFA Başkanı Sepp Blatter, Euro 2012'de Ukrayna'nın İngiltere karşısında çizgiyi geçen topun gol olarak verilmemesinin ardından "Artık teknoloji şart" demişti. FIFA'nın kale arkasında ekstra hakem bulundurma sistemini de sürdüreceği bildirildi.Goller Cepte
BİZE ULAŞIN