Trabzonspor hazır değil

Yeni sezon hazırlıklarını Hollanda'da yaptığı kampla sürdüren Trabzonspor, ilk hazırlık maçında Almanya'nın 5. Lig takımlarından KFC Uerdingen ile 1-1 berabere kaldı.

Almanya'nın Krefeld şehrinde oynanan maça Bordo-mavili takım, Zeki Ayvaz, Zeki Yavru, Giray, Bamba, Ferhat, Yasin, Zokora, Soner, Emre, Adrian ve Vittek on biriyle çıktı. Maçın 6. dakikasında Vittek'in golüyle Bordo-mavili takım 1-0 öne geçti ve ilk yarı bu skorla tamamlandı. Trabzonspor ikinci yarıya tamamen farklı bir on birle başladı. Onur, Serkan, Mustafa, Celustka, Cech, Volkan, Barış, Alanzinho, Olcan, Halil, Henrique 11'i ile saha çıkan Bordo-mavililer 71. dakikada Giannis'in golüne engel olamayınca karşılaşma 1-1 beraberlikle tamamladı.

GÜNEŞ: "HAZIR DEĞİLİZ ZATEN O YÜZDEN HAZIRLIK MAÇI YAPIYORUZ

Maçın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, tüm oyuncularına şans vermeye çalıştığını belirterek, hazırlık maçlarında skorun önemli olmadığını söyledi. Güneş, "İlk maç olması nedeniyle performans olarak hala gerideyiz. İlk yarıda zaman zaman güzel hareketler oldu ama sürekliliği yoktu. Bütün oyuncuları maç boyunca oynatmayınca da akıcılık yoktu tabi. Futbol kalitemizin altında bir oyun oldu ama hazırlık maçı olarak eksiklerimizi görmek açısından önemliydi. Daha üst seviyede daha bireysel olarak daha iyi işler yapmamız gerektiği bir maçtı bunları yapamadık. Dolayısıyla bir hazırlık maçında sıkıntı yaratmadan yani sakatlık olmadan maçı bitirdik. Volkan'ın sadece bir adalesinde gerginlik vardı, onun dışında bir şey yok. Her oyuncuya şans verdik. Sapara, Colman ve Aykut'u bu maçta bir risk olmaması için oynatmadık. Yapacağımız dört maçta oyuncularımızın hem genel durumlarını görüp hem hazır olan oyunculara daha fazla yük bindirerek ilk bölümü geçirmek istiyoruz. Dolayısıyla ilk bölümde ekip değişikliklerini sık yapacağız ki herhangi bir sakatlanma olmasın diye fazla yüklenme yapmayacağız. Bütün oyuncuları sahada görmek istiyorum. İnşallah bundan sonra daha güzel maçlar seyrettiririz dedi.

Henrique'nin performansını değerlendiren Güneş, golcü oyuncunun akılcı oynadığını ve topa vuruşunun iyi olduğunu ifade ederek, "Genel olarak bir yavaşlığı oldu ancak uzun süre idman yüklemesinin ardından hazırlık maçı oynaması kendisi için sıkıntıya neden olabiliyor diye konuştu.

"SEYİRCİSİZ MAÇLAR ATMOSFERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Maçın seyircisiz oynanmasıyla ilgili olarak ise tecrübeli teknik adam, geçen sene burada oynadıkları maçlarda seyirciyle ilgili bir sıkıntı yaşanmadığını hatırlatarak, "Taraftar yasağına fazla takılmadan hazırlık maçlarımızı oynayacağız. Daha önce yapılan anlaşmalar gereği buraya geldik. Seyircinin olmaması hazırlık maçının havasını olumsuz etkiliyor dedi.

Güneş, oyuncularının performanslarını değerlendirmek için henüz erken olduğunu ifade ederek, "Henüz sezonun başındayız. Oyuncularla ilgili kanaatim şudur desem veya oyuncular hazırdır desem doğru değil. Hazır değiller çünkü daha hazırlık döneminin başındayız. Eksiklik olarak bugünkü oyundaki aksaklık ve hataları görmek istemiyorum. Onların üzerinde çalışacağız. Bu bir süreçtir. Şu anda geçen seneki oynadığı oyunun çok altında oyun sergileyeler de var. Onları da yetersiz görüp atarsak elimizde oyuncu tutamayız. Öyle bakmak doğru değil. Şu anda yaptığımız çalışmanın karşılığında neredeyiz ona bakıyoruz. Bu tip hazırlık maçlarının da amacı o zaten. Kazanmaktan çok iyi oynadık mı oynamadık mı ona bakmak lazım. Çok iyi oynamadığımızı söyleyebilirim çünkü zaten hazır değiliz. Takımdaki oyuncu kadrosunun yeteri kalitede oynadığını söylemek şu an için doğru değil diye konuştu.

Yabancı oyuncuların durumu ile ilgili bir soru üzerine Güneş, 10 yabancı oyuncuları olduğunu daha da alma hakları bulunduğunu ancak ellerinde fazlalık bulunduğunu belirterek, oyuncuları durumlarına göre değerlendireceklerini açıkladı.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN