Orman: Arena'dan vazgeçtik çünkü...

  • Futbol
  • Perşembe 12.07.2012 10:32
Beşiktaş tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşıyor.

Bir yanda maddi imkansızlıklar... Avrupa kupalarına katılmama cezası.. Öte yanda ise krizi aşmaya çalışan, formül üretmeye koşturan Beşiktaş yönetimi.

Siyah beyazlılar ilk olarak önemli bir adım attı mali krizi aşmak için.

Ve atılan bu adıma da FEDA ismini verdiler.
Siyah ve beyaz renklerden oluşan FEDA tişörtleri satışa sunuldu.
Daha sonra da tüm Beşiktaşlı taraftarları bu kampanyaya katılmaya davet ettiler.

Siyah beyazlı yönetim bir yandan bu çağrıyı yaparken, diğer yandan da benzer bir fedakarlığı kendisi için yapmaya karar verdi.

Tıpkı FEDA tişörtünde olduğu gibi bu fedakarlığın da sembolik bir anlamı olmalıydı...

Lüks içinde çalışamazdık

Bunun için Beşiktaş'ın Efsane Başkanı Süleyman Seba ismi seçildi. Başkan Fikret Orman Beşiktaş Plaza'daki odasını kiraya verip, Seba'nın yıllarca çalıştığı o eski başkanlık makamına taşınmaya karar verdi.
Bu kararın ardında iki neden yatıyordu:

1-Beşiktaş Kulübü'ne bir kira geliri yaratmak.
2-Sembolik de olsa yapılan fedakarlığın altını çizmek.

Bu konuda Hürriyet'e konuşan Orman şunları söyledi:
- FEDA diyerek tüm Beşiktaşlıları fedakarlık yapmaya çağırdık. Her yerde tasarruf yaparken lüks içinde bir binada çalışmaya devam etmek istemedik. Başkanlık binasını kiraya vermeyi kararlaştırdık. Evet duyduğunuz doğru. Sayın Seba'nın çalıştığı makamda görev yapacağız.Kombine pahalı derlerse neyi Feda edecekler?

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, kombine fiyatlarını pahalı bulanlara yanıt verdi: Başka neyi feda edecekler? Canlarını mı? Biz sıkıntımız var diyoruz. Ve bunu hep birlikte aşalım istiyoruz.

Beşiktaş'ta kombine kartların fiyatları açıklandı. Ve sosyal paylaşım siteleri başta olmak üzere kıyamet koptu.

- Bu fiyatlar çok fazla.
Taraftarın dile getirdiği bu şikayeti Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'a ilettik.

- Kombine kartlara zam yapmışsınız.
- Bazı yerlerin fiyatları arttı, bazı bölgelerin ise fiyatları düşürüldü.

- Ama şikayet var.
- Biz sistematik bir şey yapmadık. Ama işin özü şu, numaralı da 100 liraya maç izlerken, kapalı da aynı lokasyonda 10 liraya maç izleyemezsiniz. Bu doğru olmaz.

Kadıköy'e ve Arena'ya baksınlar

Kapalı için bir projeniz var mı?
- Hayır. Ama biz FEDA diyoruz. Nereden feda edecekler, neyi feda edecekler. Can mı feda edecekler! Biz sıkıntımız var diyoruz. Ve hep birlikte fedakarlıkla bu sıkıntıyı aşalım istiyoruz.
Alsınlar kağıdı kalemi ellerine. Fenerbahçe Stadı'nda, Arena'da aynı yer, kaç lira, bizde kaç lira otursunlar baksınlar. O zaman doğruyu bulurlar.

Beşiktaş dostunu üzmez, onlar bizi üzse bile...

Başkan Fikret Orman, İnönü'de oynama konusundaki kararlarını da Hürriyet'e yorumladı.

İnönü'de maç oynanamaz diye bir rapor var mı?
- Hayır öyle değil. 2007'deki deprem yönetmeliğine bağlı olarak bir çok stat için çıkarılmış böyle bir sonuç var.

Niye vazgeçtiniz Arena'dan?
- Biz siyasetle, iktidarla bir camiayı karşı karşıya getirmek istemedik. Bu süreçte sayın Başbakan'a da, sayın Bakan'a da teşekkür ediyorum. Ama G.Saray açısından ayıp olmuştur.

Bunu biraz açar mısınız?
- Beşiktaş, bir dost camiayı üzecek hareketlerde bulunmaz, o camia bunu yapsa bile.. Biz onları zor durumda bırakmak istemedik. Onlar yapsa bile biz yapmadık.

Seneye nerede oynayacağımızı ben de bilmiyorum

Başkan Fikret Orman'a yönelttiğimiz bir soru daha vardı.

- Beşiktaş önümüzdeki sezon maçlarını İnönü'de oynayacak. Ya gelecek sezon?
Fikret Orman bu sorumuza çok içten bir yanıt verdi:
- Şu anda bunu bilmiyorum.

2004'te yenilendi

İnönü Stadı, son olarak 2003-04 sezonunun tamamlanmasının ardından yenilenmişti. Zemin indirme projesiyle tribünler ile saha arasındaki uzaklık azaltılırken, toplam koltuk kapasitesi de 32.086'ya ulaşmıştı.

4.5 milyon dolara kiralanacak

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın bulunduğu ofis, 660 metrekare genişliğinde... Ofisin şu anki aylık kirasının 20-30 bin dolar arası olması dikkat çekiyor. Bu durumda siyah beyazlı kulüp, ofisten yılda 2 ila 3 milyon dolar arası gelir elde edebilir. Ancak bir diğer dedikodu ise, Beşiktaş'ın bu ofisi senelik 4.5 milyon dolara bir otele kiraya vereceği yönünde... Böylelikle kulüp, 3 milyon dolarlık ofisi 4.5 milyon dolara kiraya vererek, en az 1.5 milyon dolar ek gelir sağlayacak.

Seba buradan yönetti

Görev yaptığı 16 yıl boyunca efsaneleşen Beşiktaş'ın Onursal Başkanı Süleyman Seba, siyah beyazlı kulübü bu mütevazı odadan yönetiyordu.

BJK Plaza'ya taşınmışlardı

Akaretler Süleyman Seba Caddesi üzerindeki eski kulüp binasında bulunan Seba'nın eski ofisi, Serdar Bilgili'nin başkanlığı döneminde divan kuruluna bırakılmıştı. Buradan, BJK Plaza B Blok 12 ve 13'üncü katlarına geçildi. Giriş kat muhasebe ve insan kaynakları olarak ayrılırken, A Blok'ta tahsis edilen ikinci katı ise, kulüp menajerlerine ayrıldı.

Karadeniz'in yerine geçecek

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın geçiş yapacağı Süleyman Seba'nın eski makamında şu anda Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz oturuyor. Yan oda divan kurulu toplantı salonu olarak kullanılırken, alt katta ise sicil ve müze kurulu üyeleri bulunuyor.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN