"Berbatov ile görüştük"

Galatasaray Başkan Yardımcısı Refik Arkan, sarı kırmızılı kulübün gündemindeki konularla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Radyospor'da canlı yayın konuğu olan Arkan, "Hedefiniz büyükse yatırımarınız da büyük olur. Avrupa'daki başarı için bu transfer yatırımlarını yapmak kaçınılmazdı" dedi. Ayrıca Burak Yılmaz'ın Galatasaray'a gelmek istediğini söyledi. Arkan, Hamit konusunda ise, "Gereğini yaptık, Hamit'i aldık. Galatasaray bir oyuncuyu isterse alır" şeklinde konuştu.

Melo'ya hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını belirten Başkan Yardımcısı Arkan, "Sıkıntı Juventus'tan kaynaklanıyor" dedi, dünyaca ünlü forvet oyuncusuyla ilgili müjdeyi de verdi: "Görüşmelerimizi yaptık. Fatih hocamız kararını verecek. Berbatov alternatiflerden bir tanesi."

HEDEFİNİZ BÜYÜKSE YATIRIMLARINIZ DA BÜYÜK OLMALI, BU TRANSFERLERİ YAPMAK ZORUNDAYDIK
Biz uluslararası başarıları hedeflemiş bir camiayız. Bu başarıları elde etmek için de bu transferleri yapmak zorunludur. Avrupa'daki rakiplarimizin seviyesi belli. Onlarla mücadele edebilmek için bu transferleri yapmat şarttır. Yaptığımız transfer hamlelerini böyle değerlendirmek gerekir. Eğer büyük başarılar, büyük gelirler hedefliyorsak bunun yatırımını yapmak zorundayız.

BU MÜCADELEYE GİRMEK KAÇINILMAZDIR
Şampiyonlar Ligi'ne girişte ciddi bir bedel alıyorsunuz. Ayrıca her maçtan sonra aldığınız sonuçlara göre ilave ücret alıyorsunuz. Yan gelirlerde bunun yanında. Galatasaray'ın marka değerini yükseltmek gerekir. Marka değerimizi yükseltirsek sponsorlarımızın değeri de artar. Daha yüksek sponsorluk ücreti alırsınız. Dolayısıyla bu transfer harcamalarını yapmak, bu mücadeleye girmek kaçınılmazdır. Başarıyı elde etmek için bu yatırımları yapmak zorundaydı ve yaptık.

SON TRANSFERLERİMİZİ ÖNCEDEN YAPTIĞIMIZ MALİ PLANLAMA DOĞRULTUSUNDA GERÇEKLEŞTİRDİK
Biz zaten son transferler, Burak, Ambrabat, Hamit transferleri yapılmadan önce bunlarla ilgili planlamamızı yaptık. Bu mali planlama sonucu transferleri gerçekleştirdik. Futbolun gelirleri, futbolun maliyetlerini karşılayacak düzeye geldi. 2014 yılından itabaren futbolla ilgili hiçbir mali sorun yaşamayız.

2014 YILINDA FUTBOLUN GELİRLERİYLE İLGİLİ EN UFAK BİR SIKINTI YAŞANMAZ
2014 yılının futbol gelirlerinin de futbola harcanması gerekir. Amatör branşlarının yükü futbolun üzerine kalıyor; fakat artık futbol kendi bütçesiyle gelişmek zorunda. Ben size şunu söyleyebilirim ki, 2014 yılında Galatasaray'ın futbolla ilgili bölümünde en ufak bir sıkıntı olmaz. Bunları sağlayacak yapı hazır. Bundan sonra bütün yoğunluğumuzu amatör branşlara vermek zorundayız. Artık futbolun gelirini amatör branşlarla paylaşmamız söz konusu olmayacak. UEFA'nın kuralları çok net. Buna uygun bir yapıya sahip olmalıyız. Biz de bunu yapıyoruz. Net söylüyorum. 2014 yılından itibaren futbolun gelirleri giderleri karşılıyor duruma geliyor. Bundan sonra bizim bütün konsantrasyonumuz, amatör branşlarda olacak.

BURAK'IN GALATASARAY'A GELME ARZUSU VARDI
Burak konusunda gerçekleri herkesin bilmesi gerekir. Burak'ın Galatasaray'a gelme arzusu vardı. Fakat kulübü Türkiye'de bir transfer yapmasını arzu etmiyordu. Fakat Türkiye'de transfer gerçekleşmeyince, oyuncu boşlukta kaldı; sonrasında döndü bizimle görüştü, biz de kendisini aldık. Trabzonspor'un bu kadar sert açıklama yapmasına anlam veremiyorum açıkçası. Ben Galatasaray - Trabzonspor dostluğunun bozulacağını sanmıyorum; fakat yöneticiler biraz daha dikkatli açıklamalar yaparlarsa yarın sıkıntıya düşmezler.

HAMİT İÇİN GEREĞİNİ YAPTIK, GALATASARAY BİR OYUNCUYU ALMAK İSTERSE ALIR
Hamit bizim transfer listemizde olan bir oyuncuydu. Biz gereğini yaptık ve Hamit'i aldık. Herkes kendi değerlendirmesini yapabilir. Galatasaray Kulübü, bir oyuncuyu almak isterse alır.
BİZE ULAŞIN