FIFA'ya süper savcı

FIFA futbol dünyasında geçmişte ve günümüzde yaşanan tüm yolsuzlukları araştırmak üzere ABD'nin süper savcısı Michael J. Garcia'yı göreve getirdi

FIFA bir devrime imza atarak eski ABD'li savcı Michael J. Garcia'yı yolsuzlukları araştırmak üzere tam bağımsız olarak göreve getirdi. 1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan saldırıyı soruşturan ve ardından da New York Başsavcı Vekili olan Garcia, FBI'ın başına da aday gösterilmişti. Interpol Yönetim Kurulu'nda da görev yapan Garcia, Alman hakim Joachim Eckert ile birlikte çalışacak ve ikili etik mahkemesini birlikte yönetecek. Eckert de Almanya'da Siemens'in milyar dolarlık rüşvet skandalını araştırmıştı. İkilinin resmi olarak Mayıs 2013'te Mauritius'taki FIFA Kongresi'nin ardından göreve başlayacağı bildirildi.

AYLIK 15 BİN DOLAR MAAŞ
FIFA Başkanı Sepp Blatter, Garcia'nın herhangi bir yetki kısıtlamasına tabi tutulamayacağını, istediği yolsuzluğu araştırmada serbest olduğunu bildirdi. Futbolla kendileri ve ailelerinin hiçbir bağlantısı bulunmadığı için de tercih edilen Garcia ile Eckert'in aylık 15'er bin dolar maaş alacakları da duyuruldu. İkilinin, FIFA'nın 2018 ve 2022 Dünya Kupası Ev Sahipliği, eski başkan Joao Havelange ile damadı Joao Teixeira'nın rüşvet skandalı başta olmak üzere birçok soruşturmayı yeniden ele alacağı ifade edildi. Garcia-Eckert soruşturmanın ardından hazırlayacakları raporları FIFA Yönetim Kurulu'na sunacak.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN