Aslan kesenin ağzını açtı

Yeni sezon öncesi Burak Yılmaz, Hamit Altıntop, Nordin Amrabat, Dany ve Umut Bulut'u kadrosuna katan, Sabri Sarıoğlu ve Necati Ateş ile de yeni mukavele yapan Galatasaray, transfer çalışmalarını sürdürmesine karşın, bugüne kadar yaptığı mukavelelerde toplam 57 milyon 50 bin avro ve 3 milyon 750 bin dolar tutarında toplam taahhüdün altına girdi.

Sarı-kırmızılı takımın yaptığı transferler içinde toplamda en yüksek maliyet Burak Yılmaz'ın oldu. Trabzonspor'la sözleşmesini fesih ederek Galatasaray'a transfer olan oyuncunun bonservisi ve 5 yıllık toplam ücreti, maç başı alacakları hariç 16 milyon 500 bin avroyu buldu. Bonservisi için 5 milyon avro ödenen oyuncu, her sezonda için 2 milyon 300 bin avro garanti ücret ve 20 bin avro da maç başı ücret alacak.

Bonservis rekoru Amrabat'ın

Galatasaray'ın yeni transferleri içinde en yüksek bonservis bedeli ödenen isim Nordin Amrabat olarak dikkati çekti.

Kulübü Kayserispor'a 8 milyon, eski kulübü PSV Eindhoven'a ise 600 bin avro bonservis ödenen oyuncuyla 5 yıllık sözleşme yapılırken, bu sürede toplam 6 milyon avro da ücret alacak.

Ödenen yüksek bonservisine karşın, Galatasaray'a transfer olmak için yoğun çaba harcayan futbolcu, ortalama 1 milyon 200 bin avroluk garanti ücretiyle kazanç sıralamasında ise altlarda kaldı. Maç başı 17 bin 500 avro alacak olan Amrabat'ın toplam maliyeti, 14 milyon 600 bin avro oldu.

En yüksek ücret Hamit'e

İspanya'nın Real Madrid ekibinden transferi için uzun süre çalışılan milli futbolcu Hamit Altıntop, yeni transferler içinde şu ana kadar en yüksek ücret ödenecek isim durumunda.

Bonservisi için Real Madrid'e 3 milyon 500 bin avro ödenen oyuncuyla 4 yıllık mukavele yapılırken, Hamit ilk iki yılında 2 milyon 900 bin avro, son iki yılında ise 2 milyon 750 bin avro yıllık garanti ücret alacak. Dört yılda toplam 11 milyon 300 bin avro garanti ücret kazanacak olan Hamit Altıntop'un toplam maliyeti 14 milyon 800 bin avro olarak gerçekleşecek.

Hamit ayrıca, ilk iki sezonunda 20 bin avro, son iki sezonunda ise 25 bin avro da maç başı ücreti alacak.

Dany için 7 milyon 700 bin avro

Galatasaray'ın Gaziantepspor'dan transfer ettiği başarılı savunma oyuncusu Dany Achille Nouenko Tchounkeu'nun maliyeti ise toplamda 7 milyon 700 bin avro oldu.

Dany için Gaziantepspor'a 3 milyon 300 bin avro ödeyen sarı-kırmızılılar, 4 yıllık anlaştığı oyuncuya ise ilk iki yıl 1 milyon, son iki yıl ise 1 milyon 200 bin avro yıllık olmak üzere toplam 4 milyon 400 avro garanti ücret verecek. Dany'nin maç başı ücreti ise 10 bin dolar olarak belirlendi.

Öte yandan, Fransa'nın Toulouse ekibinden kiralanan Umut Bulut'a 1 milyon 250 bin dolar sabit ücret ve 10 bin dolar maç başı ücreti, sözleşmesi 1 yılı opsiyonlu 2 yıl uzatılan Necati Ateş'e ise her bir sezon için 1 milyon 100 bin avro ve 12 bin 500 avro maç başı ücreti verilecek.

Sarı-kırmızılı takımın avro para birimi dışında sözleşme yaptığı tek isim Sabri Sarıoğlu oldu. Takım kaptanlarından olan ve alt yapıdan yetişen oyuncu, 1 yılı opsiyonlu 3 yıllık mukavele yaptı ve yıllık 1 milyon 250 bin dolardan toplam 3 milyon 750 bin dolarlık bir maliyetle takımda kaldı. Oyuncunun maç başı ücreti ise 15 bin dolar olarak duyuruldu.

Tek oyuncu satıldı

Kadrosunu önemli isimlerle takviye eden Galatasaray'ın satışını yaptığı tek oyuncu ise Stancu oldu.
Geride kalan sezonu Orduspor'da kiralık olarak geçiren Rumen oyuncu için Orduspor, Galatasaray'a 2 milyon 500 bin avro bonservis ödedi.
BİZE ULAŞIN